Dotační program Nová zelená úsporám pokračuje 3. výzvou, kam byla nově zahrnuta i podpora fotovoltaických systémů umístěných na střechách rodinných domů. Elektřina vyrobená z fotovoltaických panelů musí být primárně určena k vlastní spotřebě ve vašem domě. Podporovány jsou systémy s akumulací energie do teplé vody a/nebo do akumulátorů.
Požádat o dotaci Nová zelená úsporám lze před realizací, v průběhu realizace a po realizaci solárního systému. Dotace se v každém případě vyplácí až po dokončení díla. Na vyplacení dotace se čeká od dvou týdnů do třech měsíců po dokončení instalace. Náklady na realizaci solárního systému můžete pro účely dotace uplatnit pouze 12 měsíců zpětně. K vyplněné žádosti je nutné doložit projektovou dokumentaci, energetický posudek, revizní zprávu, doklady o vlastnictví vašeho účtu, faktury a doklady o jejich zaplacení a fotodokumentaci díla. Náklady na vypracování žádosti o dotaci a souvisejících posudků je možné si nechat od fondu proplatit až do výše 5 000 Kč. Žádost o dotaci včetně příloh podáváme za naše klienty vždy my na základě plné moci. Naši zákazníci se tedy o nic nestarají, nevyplňují žádné formuláře a nestojí žádné fronty na úřadech.
Nejvyšší možná výše podpory z programu Nová zelená úsporám je pro jednotlivé varianty fotovoltaického systému stanovena na:
Maximálně lze z programu Nová zelená úsporám získat 50% nákladů na investici. Velikost fotovoltaického systému je omezena na 10 kWp. Připojení fotovoltaické elektrárny do sítě musí být realizováno až po 1.1.2016, jde tedy o FVE bez licence. Výše podpory je pro žadatele v Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji navýšena o 10%. Maximální výše dotace v těchto třech krajích může dosáhnout až 170 tis. Kč.
Můžete ohřívat vodu v bojleru pomocí fotovoltaických panelů. Panely jsou připojené na regulátor s funkcí MPPT a veškerá energie končí v bojleru. Elektřina se nedodává do vnitřní sítě domu ani do distribuční sítě. Výše dotace činí 40 000 Kč včetně příspěvku na zpracování projektu a energetického posudku. V praxi se více realizují klasické fotovoltaické elektrárny připojené k síti, kde se elektřina využívá pro běžnou spotřebu domu a na ohřev vody využívají až přebytky vyrobené elektřiny. Za podobné peníze dokáží fotovoltaické elektrárny více, než přímý fotovoltaický ohřev vody.
Můžete mít klasickou fotovoltaickou elektrárnu připojenou na rozvody v domě s možností dodávání přebytků do sítě. Avšak přebytky musí být nejprve pomocí optimalizátoru vlastní spotřeby přesměrovány do zásobníku teplé vody (bojleru) nebo do akumulační nádrže. Optimalizátorem může být například zařízení WATTrouter, AZRouter, Solar iBoost nebo GreenBono. Výše dotace pro tento typ solárního zařízení je stanovena na 60 000 Kč včetně příspěvku na projekt a energetický posudek. U větších fotovoltaických elektráren s výkonem nad 4,5 kWp můžete na ohřev TUV získat dotaci až 85 000 Kč. Podmínkou u této větší varianty ohřevu TUV je minimálně 600 litrů objemu zásobníků teplé vody.
Můžete postavit hybridní fotovoltaickou elektrárnu s možností akumulace elektrické energie v bateriích. Zde je podpora rozdělena do tří kategorií podle velikosti fotovoltaického systému. Podporu do výše 75 000 Kč získáte na elektrárnu s výrobou nad 1 700 kWh/ročně. Na podporu 105 000 Kč mohou dosáhnout majitelé fotovoltaických elektráren s bateriemi s výrobou nad 3 000 kWh/rok. Nejvyšší příspěvek 155 000 Kč je určen na pořízení hybridního systému s baterií s roční výrobou nad 4 000 kWh/rok. I pro kapacitu baterií je stanovena podmínka. Kapacita lithiových baterií (v kWh) musí činit nejméně 1,25násobek výkonu fotovoltaických panelů (v kWp).
Z části C 3.8 dotačního programu Nová zelená úsporám můžete financovat pořízení tepelného čerpadla, které aktivně spolupracuje s fotovoltaickou elektrárnou na ukládání nespotřebovaných přebytků do ohřevu teplé vody. Podmínkou pro získání dotace je řízení ohřevu vody tepelného čerpadla na základě výkonu elektrárny. Minimální energetický zisk musí činit 4 MWh u FVE s třífázovým připojením a 3 MWh u jednofázových fotovoltaických elektráren. K jednofázové elektrárně je třeba mít jednofázové tepelné čerpadlo. Výše podpory tohoto řešení z NZÚ je až 155 tis. Kč, s bonusem v Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji je podpora až do výše 170 tis. Kč.
Podrobnější popis jednotlivých variant najdete v článku Stát začal nabízet dotace na fotovoltaiku.
Hybridní fotovoltaický systém s bateriemi je možné kombinovat se solárním systémem na ohřev vody. Vodu můžete ohřívat buďto fotovoltaikou, nebo můžete pro ohřev vody využít klasické termické sluneční kolektory. Na obě opatření pak můžete požádá zvlášť a získat celkem 155 000 + 40 000 = 195 000 Kč. V Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji získejte společně s bonusem až 213 500 Kč . A to už je slušná porce.
Dotaci na solární panely z NZÚ lze nově s finančním bonusem kombinovat s opatřeními z tzv. kotlíkové dotace. Další bonus až 95 000 Kč můžete získat na rozšíření stávající elektrárny bez licence, jestliže jím získáte navíc alespoň 20% výkonu. Rozšiřovat nebo budovat na etapy lze i hybridní elektrárny s bateriemi. Kombinovat jdou i hybridní systémy s bateriemi se solárním ohřevem vody (fotovoltaikou nebo slunečními kolektory), dotace na oba systémy se sčítá.
Pokud majitel rodinného domu žádá o dotaci před jeho kolaudací, peníze mu budou vyplaceny až po dokončení domu. Pro jeden rodinný dům je přípustná pouze jedna aktivní žádost o příspěvek z programu Nová zelená úsporám, avšak v této žádosti lze kombinovat různá opatření. Kombinovat lze například solární systém a zateplení budovy nebo výměnu kotle na uhlí. Také můžete o podporu z jednotlivých částí Nové zelené úsporám žádat postupně, na každé opatření samostatnou žádostí.
Instalované polykrystalické a monokrystalické panely musí mít účinnost přeměny energie vyšší než 15%, u tenkovrstvých panelů stačí účinnost 10%. Používáme vhodné polykrystalické i monokrystalické panely, které odpovídají požadavkům přiznání dotace. U podporovaných systémů, u kterých se počítá s připojením na distribuční síť musí být použit střídač s technologií MPPT (maximum power point tracker) a minimální Euro účinností 94%. I tyto parametry naše nabídky splňují.
Našim klientům vždy společně s instalací fotovoltaické elektrárny vždy také vyřídíme dotaci. Na základě plné moci podáme na státní fond všechny potřebné formuláře, žádosti, potvrzení a doklady. Naši klienti se o nic nestarají. Navíc poskytujeme garanci vyřízení dotace, která je zakotvena přímo ve smlouvě o dílo. Pokud by se nějakou naší chybou, opomenutím nebo promeškáním stalo, že byste dotaci nezískali, zaplatíme vám ji my.
Návrh řešení a osobní návštěva technika u vás je ZDARMA. Ozveme se během 2 dní.