Dotační program Nová zelená úsporám pro rodinné domy pokračuje. Po 6 letech úspěšného nepřetržitého fungování prošla NZÚ v říjnu 2021 kompletní revizí podmínek a pravidel. Program úředníci výrazně zjednodušili a navýšili maximální možné částky dotace na FVE na 205 tis. resp. 225 tis. Kč. Vyšší částku s bonusem 10 % můžete žádat, pokud jste ze 3 strukturálně postižených regionů. Navíc byly zavedeny tzv. kombinační bonusy 10 000 Kč za realizaci více dotovaných opatření najednou.
Elektřina vyrobená z fotovoltaických panelů by měla být využita pro vlastní spotřebu ve vašem domě. Nicméně z aktuálních podmínek programu Nová zelená úsporám vypadla povinnost si určité procento vyrobené energie spotřebovat v domě. Jaký podíl výroby FVE si spotřebujete či dodáte do sítě je vaše věc. Podporovány jsou fotovoltaické elektrárny s akumulací energie do baterií a/nebo do ohřevu teplé vody. Akumulace ale již není nutnou podmínkou pro získání dotace.
Detailní podmínky dotačního programu, závazné pokyny, výpočetní nástroje a formuláře najdete na oficiálních stránkách Nová zelená úsporám. Naši zákazníci však nepotřebují detailní informace o dotaci studovat, protože vyřízení dotace provádíme za ně na základě plné moci. Na vyřízení dotace poskytujeme smluvní garanci se závazkem dotaci zaplatit, pokud by se nám ji nepodařilo vyřídit z důvodu naší chyby či opomenutí.
Požádat o dotaci Nová zelená úsporám lze před realizací, v průběhu realizace a po realizaci solárního systému. Dotaci Státní fond životního prostředí vyplácí až po dokončení díla. Na vyplacení dotace se čeká přibližně 8 týdnů po dokončení instalace.
V žádosti o dotaci můžete uplatnit uznatelné náklady vynaložené nejpozději 12 měsíců před podáním této žádosti. Po podání žádosti běží lhůta 24 měsíců na dokončení vašeho projektu a na doložení jeho úspěšné realizace.
Žádosti o dotaci Nová zelená úsporám se podávají elektronicky do informačního systému AIS Státního fondu životního prostředí. K žádosti je nutné doložit projektovou dokumentaci, odborný posudek, revizní zprávu, doklady o vlastnictví vašeho účtu, faktury a doklady o jejich zaplacení a fotodokumentaci díla.
Pokud dům vlastní více než jedna osoba, pak jsou nezbytnou přílohou žádosti o dotaci z programu Nová zelená úsporám souhlasná prohlášení spoluvlastníků nemovitosti. Pro udělení souhlasu se použije formulář, který je k dispozici na stránkách dotačního programu.
Podmínkou pro vyplacení dotace je vlastnictví bankovního účtu, kam státní fond po schválení dotace pošle peníze. Vlastnictví účtu žadatelem o dotaci se prokazuje prohlášením vydaným vaší bankou.
Žádost o dotaci včetně příloh podáváme za naše klienty vždy my na základě plné moci. Naši zákazníci se tedy o nic nestarají, nevyplňují žádné formuláře a nestojí žádné fronty na úřadech.
Výše dotace závisí na typu použitého střídače (síťový či hybridní), výkonu elektrárny a instalované kapacitě akumulátorů u hybridních fotovoltaických elektráren. Samostatnou kategorií jsou fotovoltaické elektrárny aktivně spolupracující s tepelným čerpadlem.
Výše příspěvku z programu Nová zelená úsporám se vypočítá podle poměrně jednoduchého vzorce. Nejdříve se spočítá základní podpora na elektrárnu o minimálním výkonu 2 kWp, základní podpora záleží na typu systému. K tomu se pak připočítá dotace na výkon panelů nad 2 kWp (max. do 10 kWp) a dotace na kapacitu akumulátorů, pokud jde o hybridní systém.
Části fotovoltaické elektrárny | Dotace |
---|---|
Minimální instalace o výkonu 2 kWp | 40 000 Kč |
Minimální instalace 2 kWp s hybridním měničem | 60 000 Kč |
Minimální instalace 2 kWp s tepelným čerpadlem | 100 000 Kč |
Za 1 kWp instalovaného výkonu nad 2 kWp | 10 000 Kč |
Za 1 kWh akumulátorů na bázi lithia | 10 000 Kč |
Příspěvek na projektovou dokumentaci | 5 000 Kč |
Na každý nainstalovaný kilowatt fotovoltaických panelů nad 2 kWp můžete čerpat příspěvek 10 tis. Kč/kWp. Na celkovou kapacitu použitých lithiových akumulátorů získáte dotaci 10 tis. Kč/kWh.
Zákazníci mají dále právo žádat o dalších 5 000 Kč na pořízení projektové dokumentace, odborného posudku a podání žádosti.
O dotaci na fotovoltaickou elektrárnu z programu Nová zelená úsporám není možné žádat před řádnou kolaudací rodinného domu. Samotná realizace FVE může proběhnout před kolaudací, náklady je možné v žádosti uplatnit zpětně až 12 měsíců.
U novostaveb rozlišujeme, zda je fotovoltaika součástí PENB a slouží tedy ke splnění energetických parametrů domu nutných pro stavební povolení či nikoliv. Pokud je fotovoltaika uvedená v energetickém štítku domu, pak na ni nelze žádat o dotaci NZÚ.
Na fotovoltaiku nelze žádat o dotaci, pokud je FVE součástí energetického štítku budovy (PENB). Tedy pokud fotovoltaika posloužila k dosažení potřebného energetického standardu domu.
Rodinný dům je za novostavbu považovaný pouze do doby uplynutí 2 let od jeho kolaudace. Po této době je dům považovaný za stávající budovu, na kterou se nevztahují žádná omezení pro novostavby. Vedle fotovoltaické elektrárny uvedené v PENB si tedy můžete po 2 letech od kolaudace pořídit další panely, střídač a akumulátory, tedy novou samostatnou FVE a na tuto investici získat dotaci z programu Nová zelená úsporám.
Jestliže bylo potřebného energetického standardu domu dosaženo bez fotovoltaiky, pak můžete na FVE jakožto na úsporné opatření žádat o dotaci NZÚ ihned po kolaudaci domu, k žádosti je třeba navíc potřeba přiložit PENB.
Pro jeden rodinný dům je přípustná pouze jedna aktivní žádost o příspěvek z programu Nová zelená úsporám, avšak v této žádosti lze kombinovat různá opatření. Kombinovat můžete fotovoltaiku s:
Za každou dosaženou kombinaci opatření získáte bonus 10 tis. Kč. Je třeba všechna opatření zrealizovat zároveň tak, aby se o dotaci na tato opatření mohlo žádat zároveň. Celková výše kombinačních bonusů může dosáhnout až 90 tis. Kč.
Instalace fotovoltaických elektráren na rodinných domech v chráněných územích je řešitelná, jen je třeba celou věc řešit s vaším stavebním úřadem. Více informací najdete v článku o komunikaci se stavebním úřadem.
Pokud dům leží v ekologicky chráněném území, přikládá se k žádosti o dotaci doklad o projednání stavebního záměru příslušným orgánem ochrany přírody, tedy Správou CHKO či Správou národního parku.
Pokud máte dům v památkově chráněném území (památková zóna, ochranné pásmo památkově chráněného objektu), nebo je dům či jeho část památkově chráněna, pak se k žádosti o dotaci NZÚ přikládá doklad o projednání stavebního záměru příslušným orgánem památkové péče.
O dotaci smíte žádat pouze tehdy, pokud nemáte žádné závazky po splatnosti u finančního úřadu, správy sociálního zabezpečení, Státního fondu životního prostředí, Ministerstva životního prostředí či jiného orgánu veřejné správy.
Zástava domu vůči bance z důvodu hypotéky či stavebního spoření nejsou překážkou pro podání žádosti o dotaci NZU a pro získání dotace.
Jako majitel nemovitosti musíte mít právo nakládat s nemovitostí v plném rozsahu bez omezení například soudcovskou či exekutorskou zástavou. Na dům nesmí být nařízena exekuce či příkaz k prodeji. Dům nesmí být předmětem insolvenčního řízení či zajištění podle trestního řádu.
Našim klientům společně s instalací fotovoltaické elektrárny vždy také vyřídíme dotaci. Na základě plné moci podáme na státní fond všechny potřebné formuláře, žádosti, potvrzení a doklady. Naši klienti se o nic nestarají. Navíc poskytujeme garanci vyřízení dotace, která je zakotvena přímo ve smlouvě o dílo. Pokud by se nějakou naší chybou, opomenutím nebo promeškáním stalo, že byste dotaci nezískali, zaplatíme vám ji my.
Návrh řešení a osobní návštěva technika u vás je ZDARMA. Ozveme se během 2 dní.