Solární Experti - Energetická revoluce začíná na vaší střešeSolární Experti - Energetická revoluce začíná na vaší střeše
Získat nabídku

Na co se nikdy neptat, když kupujete solární elektrárnu?

28.1.2020 | Autor: Vladimír Matajs

Pokud seriózně poptáváte fotovoltaiku, pak máte velkou výhodu, pokud jste dobře informovaným zákazníkem. Máte potom větší šanci, že dobře nakoupíte. Nikdo se vám nebude snažit "natlačit" něco, co vám nebude fungovat, nebo bude fungovat jinak, než jak si představujete.

Dodavatelé mají rádi dobře informované zákazníky, protože nabídkový proces je s tímto typem zákazníků kratší a výrazně efektivnější. Naopak neinformovaný zákazník je u dodavatelů v nevýhodě.

Pokud se budete dodavatelů špatně ptát, je dost pravděpodobné, se u některých z nich ani nedočkáte nabídky. Jednoduše rozebírání vašich nesmyslných dotazů a požadavků nebudou chtít věnovat potřebný čas.

Abyste to zase nepochopili špatně, je naprosto v pořádku ptát se potenciálního dodavatele fotovoltaiky na technické detaily navrženého řešení, na předpokládanou výši dosažených úspor, na postup realizace, na garance a záruky, na způsob financování. Ptejte se ve vlastním zájmu na tyto věci, dokud nebudete mít jasno v tom, co si za svoje peníze kupujete!

Vžijte se však také trochu do pozice dodavatele. Ten bude vždy preferovat potencionálního zákazníka, který má ve věci jasno a případná zakázka s ním půjde rychleji k oboustranně kýženému cíli. Na co se tedy dodavatelů raději neptat, abyste nebyli za úplné Neználky?

Co by vás také mohlo zajímat

Dotace Nová zelená úsporám na fotovoltaické panely

Stát rozdává lukrativní dotace na fotovoltaiku

Program Nová zelená úsporám nyní přispívá lidem na pořízení střešní fotovoltaické elektrárny, Majitelé rodinných domů mohou získat neuvěřitelných 155.000 Kč ...
Zobrazit více
Produkt - fotovoltaická elektrárna o výkonu 2,6 kWp na klíč

Solární elektrárna o výkonu 2,66 kWp na klíč

Fotovoltaická elektrárna o výkonu 2,6 kWp je určena pro střechy rodinných domů. Vyrobená elektřina se spotřebovává přímo v domě, díky ...
Zobrazit více
Hybridní fotovoltaická elektrárna na rodinný dům o výkonu 3,54 kWp

Hybridní solární elektrárna 3,80 kWp s baterií

Energetická nezávislost rodinných domů je konečně na dosah a navíc za rozumnou cenu. Hybridní fotovoltaická elektrárna s výkonem 3,58 kWp ...
Zobrazit více

Můžu fotovoltaickou elektrárnou vytápět dům?

Pomocí solární elektrárny nelze v našich podnebných podmínkách topit ve vašem domě, neumožňují to ani pravidla dotace Nová zelená úsporám.

Zimní období je nejslabší co se týče příkonu solárního záření. V zimních měsících jsou průměrně 2 slunečné dny, počet hodin přímého slunečního záření je velmi nízký. Také jsou dny kratší oproti létu.

Teoreticky by bylo možné pomocí solárních panelů vytápět dům, avšak obnášelo by to instalaci opravdu velkého výkonu fotovoltaických panelů. Zde by pak nastával problém, co s tímto výkonem během letních měsíců. Docházelo by k tomu, že by energie v létě téměř bez užitku odcházela rovnou do sítě.

Vysoký podíl nespotřebovaných přebytků není pro vás výhodný, protože dodávky do sítě jsou velmi špatně ohodnocené. Výkupní cena je na úrovni jen asi 0,40 Kč/kWh. Vysoký podíl nespotřebovaných přebytků dodaných do sítě neumožňují ani podmínky přidělení dotace NZÚ. Do sítě smíte dodat maximálně 30% podíl vyrobené elektřiny.

K čemu jsou tedy solární elektrárny, když není možné s nimi vytápět domy? Odpověď je jednoduchá - ke všemu ostatnímu, kromě vytápění. Fotovoltaikou pokryjete část běžné spotřeby a nespotřebované přebytky uložíte do ohřevu vody a/nebo do baterií. Pokud jsou součástí vaší solární elektrárny baterie, pak můžete využívat solární energii i v noci nebo jako zálohu v případě výpadku distribuční sítě.

Fotovoltaické panely vnímejte vždy jako pomocný zdroj k nějakému hlavnímu zdroji, ať již se jedná o kotel na libovolné palivo, přímotopy nebo tepelné čerpadlo. Solární elektrárna funguje skvěle od jara do podzimu, takže dokáže pomoci s vytápěním v přechodném období. Elektrárna je skvělým pomocníkem při ohřevu vody od března do listopadu. Ale topení během zimy musíte řešit jiným zdrojem.

O rozdílu mezi výrobou elektřiny během zimy oproti výrobě během léta vypovídá následující graf.

Rozložení výroby elektřiny z fotovoltaické elektrárny během roku
Rozložení výroby solární elektrárny během roku

Kolik panelů potřebuji k provozu spotřebiče X?

Graf o dva řádky výše naznačuje, že odpověď na tuto jednoduchou otázku nebude vůbec jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Zda fotovoltaická elektrárna "utáhne" ten či onen spotřebič, to závisí na mnoha faktorech. Je třeba si především uvědomit, že výroba elektřiny ze solárních panelů není stálá a konstantní. Neustále se mění jak během dne, tak během roku.

V danou chvíli třeba bude okamžitá výroba elektřiny z FVE dostatečná, aby pokryla spotřebu nějakého spotřebiče, o pár minut později už stačit nemusí. U fotovoltaických elektráren umístěných na střechách rodinných domů navíc nemá smysl se ptát, zda je schopna pokrýt spotřebu toho či onoho. Proč?

Rodinný dům je připojený k distribuční síti, a pokud výroba elektřiny z fotovoltaiky v daný okamžiku na pokrytí celkové spotřeby domu (nikoliv jen jednoho spotřebiče) nestačí, zbytek se automaticky odebere ze sítě.

U hybridních elektráren s bateriemi mohou v případě nedostatku energie z panelů pomoci baterie. Energie do baterií se ukládá v případě, že dům má naopak přebytek elektřiny, který nelze využít k okamžité spotřebě.

Fotovoltaické elektrárny na rodinných domech si lidé nepořizují kvůli pokrytí odběru jednoho spotřebiče, ale z důvodu snížení celkové spotřeby a pro vylepšení bilance spotřeby domu.

Kolik u vás stojí metr čtvereční panelů?

Tohle je jedna z nejzákeřnějších otázek vůbec. Cena fotovoltaických elektráren se nepřepočítává na metry čtvereční. U každé sestavy by tato hodnota vyšla úplně jinak. Vždy uvidíte v nabídkách ceny za výkon v jednotkách kWp (kilowatt-peak) nebo Wp (watt-peak). Jde o jednotky špičkového nebo maximálního výkonu.

V případě baterií se kapacita z důvodu zjednodušení stanovuje a oceňuje pomocí kWh (kilowatthodin), které je baterie schopna pojmout.

U dodavatelů jako jsme my je též zcela irelevantní otázka, kolik stojí komponenta A nebo B. Dodáváme fotovoltaické elektrárny na klíč, součástí ceny je tedy i vše s tím spojené. Kromě panelů a dalších technologických součástí dodávka obsahuje i veškerou dokumentaci a vyřízení administrativy spojené s připojením FVE do sítě a s vyběháním dotace pro vás.

Kolik stojí fotovoltaická elektrárna na barák?

Na tuto jednoduchou otázku se na jednu stranu dá odpovědět jednoduše. Například u nás říkáme, že fotovoltaická elektrárna na dům s akumulací přebytků do ohřevu TUV u nás stojí od 60 tis. Kč včetně DPH 15%. Jenže...

Fotovoltaická elektrárna je poněkud komplexnější zařízení a její parametry, výkon a cena by měly odpovídat vašim potřebám. Také nepřijdete do autosalonu s dotazem: "Kolik u vás stojí auto?"

V tom autosalonu by se vás hned v další vteřině zeptali, k čemu to auto chcete využívat, jaké od něho máte očekávání, kolik osob a jaký náklad v něm chcete vozit, jak daleko, jak často a jakým terénem s ním budete jezdit. U fotovoltaických elektráren je to úplně stejné.

Sice máme základní model elektrárny za 60 tis. Kč, která nejspíš bude fungovat úplně každému, ale rádi si s vámi popovídáme o vaší roční spotřebě energií, a to všech energií, nejen elektřiny, ale případně i plynu, dřeva, uhlí, peletek nebo třeba mazutu.

Bude nás zajímat způsob vytápění domu, způsob ohřevu teplé užitkové vody v domě a kolik osob s vámi v domě trvale žije. Na základě toho vám můžeme buďto vybrat nějakou variantu z naší standardní nabídky, nebo navrhnout fotovoltaickou elektrárnu na míru vašim potřebám a požadavkům.

Když si pořídím FVE, jakou budu mít návratnost?

Opět fantasticky jednoduchá otázka, na kterou bez znalosti relevantních informací neexistuje jednoduchá odpověď. Obvykle na ni odpovídáme, že dnes by se investice do fotovoltaiky měla zaplatit maximálně za 10 let. Ale je to celé poněkud složitější.

Odpovědět na tuto otázku spatra není tak jednoduché proto, že každému zákazníkovi vyjde návratnost investice jinak. Návratnost a rentabilita investice totiž závisí využitelnosti vyrobené energie a na dosažených úsporách, které bude mít každá domácnost úplně jiné.

Každý člověk, každá domácnost a každý dům má jiný charakter spotřeby, jiný počet trvale žijících osob, jiné zvyky ve vztahu ke spotřebě energií. Někdo je šetřivý, jiný vůbec. Pro stanovení rentability potřebujeme kromě výše spotřeby znát i cenu, kterou platíte za elektřinu a váš odběrný tarif. Pokud dům vytápíte a ohříváte vodu něčím jiným, než elektřinou, i zde bude důležitá cena, kterou platíte. Vše výše uvedené se může lišit domácnost od domácnosti.

Nakonec je třeba si uvědomit, že prostá návratnost investice do FVE je údaj pouze orientační. Jde o vyjádření úspor v nějakém budoucím čase, avšak nikdo vám negarantuje, že cena elektřiny ze sítě bude stejná v následujících 10 letech. Naopak, můžete se zcela určitě spolehnout na to, že se z roku na rok bude měnit, v některých letech nahoru, v jiných dolů.

Prostou dobu návratnosti vám na základě výše uvedených podkladů rádi vypočítáme, případně si ji jednoduchým výpočtem můžete spočítat sami. Udělejte si několik variant výpočtu, optimistickou, střední a pesimistickou variantu, ve kterých se budou lišit odhady budoucího vývoje cen elektřiny a na základě toho se o investici rozhodněte.

Namontujete mi FVE, když jsem si už koupil panely?

Bohužel, ne. Stejná odpověď je i na otázku, zda vám vyřídíme dotaci, pokud jste si fotovoltaickou elektrárnu namontovali svépomocí.

Každý dodavatel musí držet záruční lhůty na komponenty, které zákazníkovi namontoval na střechu. A jak má dodavatel držet záruku za něco, co jste si koupili sami bůh ví kde?

Nákup komponentů třeba na e-shopu má smysl pouze tehdy, pokud se chystáte si svépomocí instalovat ostrovní systém na nějakou chatu nebo zahradní domek bez elektřiny. Co se týče fotovoltaických elektráren připojených k síti, tak tam je instalace svépomocí přímo zapovězena zákony.

Na komponenty z druhé ruky nebo na instalaci svépomocí také nelze vyřídit dotaci NZÚ. Podpora se vztahuje pouze na komponenty nové a nainstalované certifikovaným dodavatelem, který splňuje předepsané kvalifikační předpoklady.

Dobrá rada na konec

Hledejte pro váš projekt dodavatele, který vám fotovoltaickou elektrárnu navrhne a dodá na klíč. To znamená včetně všech komponentů, montáže, zprovoznění, zaškolení obsluhy, dopravy, projektové dokumentace a revizní zprávy.

Také vyžadujte vyřízení žádosti o dotaci včetně všech nezbytných výpočtů, příloh a podání na státní fond. U nás máte navíc vyřízení dotace s garancí.

Chcete solární panely na vaší střeše snadno a rychle?

Zodpovíme ZDARMA všechny vaše dotazy a doporučíme profi montážní firmu ve vašem kraji

  • Jaký typ a velikost solárního systému je pro vaše potřeby nejvhodnější?
  • Je realizace u vás technicky možná a pokud ano, jakým způsobem?
  • Kolik bude solární systém stát a jakou bude mít návratnost?
  • Jak můžete získat dotaci z programu Nová zelená úsporám?
  • Kdo vám solární panely namontuje a kdy?

Kam dále?

Dotace Nová zelená úsporám na fotovoltaické panely

Stát rozdává lukrativní dotace na fotovoltaiku

Program Nová zelená úsporám nyní přispívá lidem na pořízení střešní fotovoltaické elektrárny, Majitelé rodinných domů mohou získat neuvěřitelných 155.000 Kč ...
Zobrazit více
Jak namontovat na dům solární panely?

Jak umístit na váš dům solární panely?

Pro instalaci fotovoltaických panelů vždy hledejte nejvíce osluněnou část vašeho rodinného domu. Kromě střechy je můžete umístit na fasádu budovy ...
Zobrazit více
Jak zjistit, kolik solárních panelů se vejde na Vaši střechu?

Kolik peněz ušetří fotovoltaická elektrárna?

Jaký výkon solárních panelů se vejde na střechu Vašeho rodinného domu nebo firmy? Kolik FV panely vyrobí energie a kolik ...
Zobrazit více
Pokud se Vám tento obsah líbí, sdílejte ho svým přátelům

Fotovoltická elektrárna o výkonu 2,66 kWp na klíč
za 60 000 Kč včetně vyřízení dotace

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram