Jak velkou fotovoltaickou elektrárnu potřebujete?

Jednou z nejčastějších věcí, na kterou se nás zákazníci ptají před nákupem solárních panelů je: „Kolik fotovoltaických panelů potřebuji? Jak velkou fotovoltaickou elektrárnu si mám pořidit na svůj dům?“. Jak stanovit optimální velikost FVE, aby vyrobila dostatek energie pro pokrytí potřeb rodinného domu, to se dozvíte v tomto článku.

Kolik energie vyrobí solární panely za rok?

V podnebných podmínkách České republiky vyrobí solární panely o špičkovém výkonu 1 kWp (1000 Wp) přibližně 980 kWh elektrické energie ročně. Pro zjednodušení lze v ČR počítat 1000 kWh/kWp/rok.

Výkon FVEVyrobená energie za rokPlocha panelů
1 kWp980 kWh6,1 m2
2 kWp1 960 kWh12,2 m2
3 kWp2 940 kWh18,3 m2
4 kWp3 920 kWh24,4 m2
5 kWp4 900 kWh30,5 m2

Fotovoltaické panely dnes nejběžněji dostanete ve výkonnostních řadách od 270 Wp do 300 Wp. Čtyři panely o špičkovém výkonu 270 Wp dají celkový výkon 1080 Wp. Snadno si přepočteme, že tyto čtyři panely vyrobí energii v celkovém úhrnu 1058 kWh za rok. Co je to špičkový výkon a proč se označuje Wp nebo kWp (watt-peak, kilowatt-peak) se dočtete v často kladených dotazech.

Produkty, které by vás mohly zajímat

Produkt - fotovoltaická elektrárna o výkonu 2,6 kWp na klíč

Solární elektrárna o výkonu 2,66 kWp na klíč

Fotovoltaická elektrárna o výkonu 2,6 kWp je určena pro střechy rodinných domů. Vyrobená elektřina se spotřebovává přímo v domě, díky ...
Zobrazit více
Sluneční elektrárna pro vlastní spotřebu o výkonu 4,13 kWp

FVE pro vlastní spotřebu o výkonu 4,13 kWp

Tato sluneční elektrárna vyrábí elektřinu výhradně pro pokrytí vlastní spotřeby v domě. Elektrárna napájí třífázově všechny elektrické rozvody a spotřebiče ...
Zobrazit více
Hybridní fotovoltaická elektrárna na rodinný dům o výkonu 3,54 kWp

Hybridní solární elektrárna 3,80 kWp s baterií

Energetická nezávislost rodinných domů je konečně na dosah a navíc za rozumnou cenu. Hybridní fotovoltaická elektrárna s výkonem 3,58 kWp ...
Zobrazit více

Jaké rozměry má fotovoltaický panel?

Fotovoltaické panely ve výkonnostní řadě 270 Wp až 300 Wp mají výšku 1650 mm a šířku 995 mm. Zjednodušeně můžeme říci, že solární panely na výrobu elektřiny mají rozměr 1,65 x 1 metr. Fotovoltaické panely můžeme na střechu umisťovat ve vertikální i v horizontální pozici. Umístění panelu „na stojáka“ nebo „na ležáka“ nemá na šikmých střechách žádný vliv na jeho funkci nebo výkon.

Na rovných střechách, kde se panely umisťují v řadách s přizvednutím je výhodnější horizontální pozice (na ležáka), protože FV panely pak vytvářejí nižší překážku pro vítr. V horizontální pozici se také lépe vyrovnávají se zastíněním v zimních měsících.

Jaká je optimální orientace a sklon solárních panelů?

Solární panely bez ohledu na typ (fotovoltaické, teplovodní nebo teplovzdušné) orientujeme vždy co nejvíce na jih. Optimální orientace dle světových stran je jihovýchod až jihozápad. Pokud není jiná možnost, můžete panely umístit i na východní nebo západní část střechy, ale počítejte se ztrátou na celoročním výkonu cca -20%.

Nikdy panely neumisťujeme na severovýchod, severozápad nebo rovnou na sever. Ztráta na výkonu by vzhledem k horšímu osvícení byla značná a pořízení solárních panelů by se vám nevyplatilo.

Optimální rozmezí sklonu fotovoltaických panelů je od 20° do 50° (úhel s vodorovnou osou). Ideální sklon modulů pro maximální celoroční výnos je 35°, pro celoročně vyváženou výrobu je vhodnější sklon až 45°. Pokud by panely byly v menším sklonu než 15°, pak ztratí svoji samočistící schopnost.

Pokud nemáte střechu zrovna v ideálním sklonu nebo orientaci, nezoufejte. Ztráta vlivem horšího sklonu nebo orientace se dá dohnat tím, že na střechu dáte více panelů. Pokud není možné najít vhodnou plochu na střeše, je možné s úspěchem využít i fasádu rodinného domu.

Jestliže nemáte místo přímo na rodinném domě, je možné využít střechu garáže, kůlny nebo stodoly. Objekt však vždy musí být zakreslen v katastru nemovitostí. Umístění mimo budovy na pozemku bohužel neumožňují podmínky pro přiznání dotace NZÚ.

V tomto článku uvádíme, kolika způsoby je možné nainstalovat na dům solární panely.

Jaké je maximum?

Zmiňme také maximální limit velikosti fotovoltaické elektrárny na střeše rodinného domu, která by měla mít výkon menší než 10 kWp. Na elektrárny do 10 kWp se totiž nevztahuje povinnost mít na její provozování licenci. Licence je něco jako živnostenský list pro energetiku, s tím se pojí mnoho povinností a administrativy, proto se licenci chcete vyhnout.

Na FVE do 10 kWp se také vztahuje osvobození příjmů, pokud nějakou nespotřebovanou elektřinu prodáte do distribuční sítě. Horní limit 10 kWp také stanovuje dotační program Nová zelená úsporám, ze kterého můžete čerpat 60000 až 155000 Kč podle velikosti a typu systému.

Jaké je minimum?

Pro systém s akumulací do vody, který je dotován částkou 60000 Kč by elektrárna měla mit výkon alespoň 2 kWp. Pokud zvažujete FVE s ukládáním do baterií, pak jsou minima cca 2 kWp (dotace 75000 Kč), 3,3 kWp (dotace 105000 Kč) a 4,4 kWp (dotace 155000). Minimální kapacita lithiových baterií je stanovena v kWh a vypočte se jako výkon elektrárny vynásobený koeficientem 1,25.

Co nejvíce pro vlastní spotřebu

Program Nová zelená úsporám v oblastech podpory C3.3 až C3.7 stanovuje další horní limit pro výkon elektrárny. Fotovoltaický systém totiž nesmí vyrobit více energie, než kolik činí průměrná dlouhodobá spotřeba domu podle ročních vyúčtování. U novostaveb se vychází z předpokládané spotřeby domu vypočtené v energetickém průkazu budovy (PENB). Pokud váš dům má roční spotřebu elektřiny 3000 kWh/rok, pak podle propočtů uvedených v úvodu by elektrárna neměla mít větší výkon než 3 kWp.

TIP: Pro eliminaci přebytků je ideální velká akumulace

Již víme, že výkon elektrárny musí být menší než 10 kWp, pokud chcete žádat o dotaci, chcete se vyhnout nutnosti držet licenci a chcete využít daňové osvobození. Navíc elektrárna by neměla vyrobit více energie, než jaká je stávající nebo plánovaná spotřeba vašeho domu.

Pokud si pořídíte větší elektrárnu, budete dosahovat větších výkonů během léta. Proto je potřeba vše nastavit tak, abyste byli schopni si všechnu vyrobenou elektřinu buď ihned spotřebovat nebo akumulovat pro pozdější využití. Pokud nechcete během letních měsíců dodávat přebytky do sítě za bídnou výkupní cenu cca 0,2 – 0,3 Kč/kWh, pak si pořiďte elektrárnu spíše menší, která navíc vyjde levněji. U menšího systému je vždy vyšší šance si většinu energie spotřebovat.

Řešením letních přebytků může být pořízení větší akumulace, abyste byli schopni všechnu nespotřebovanou energii uchovat pro pozdější využití. Větší akumulací není myšlena jen větší baterie, ale také větší zásobník na teplou vodu (bojler). Fotovoltaická elektrárna z přebytků spolehlivě zařídí spoustu teplé vody pro domácnost zdarma, a to od jara do podzimu.

Musím si kupovat baterie?

Baterie si kupovat nemusíte, jako akumulace může sloužit váš stávající bojler, pokud je dostatečně velký. To znamená, pokud se do něj vejde dostatek energie. Akumulovat přebytky do teplé vody není žádná ostuda, stejně byste si teplou vodu museli nějakým způsobem za peníze ohřát, tak proč to neudělat zadarmo?

Akumulace do baterií je dražší varianta, ale nabízí mnohem více možností, větší luxus a hlavně výrazně vyšší bezpečí. Dům s fotovoltaickou elektrárnou a baterií je forma pojistky proti dlouhodobým výpadkům elektřiny, ať již nastanou z jakékoliv příčiny.

Extrémní výkyvy počasí, které známe z posledních let nám do budoucna mohou připravit nejedno nemilé překvapení. Jedno je jisté, při výpadku sítě bude mít energii pro udržení základních potřeb jenom ten, kdo bude mít doma solární panely a akumulátor.

Obě formy akumulace do baterií a do teplé vody je žádoucí kombinovat. Pomocí energie z panelů se nejdříve nabíje baterie, a poté se další energie použije na ohřev teplé vody.

Jaká je optimální velikost solární elektrány pro RD?

Pro každého je vhodná jiná velikost, stejně jako každý dům je jiný, tak i každý majitel domu je unikátní osobnost s individuálními potřebami. Menší elektrárny s ohřevem vody jsou levnější a větší procento z jejich ceny pokrývá dotace.

Menší elektrárny s ohřevem TUV mají nejlepší návratnost. Pořízením „základního modelu“ rozhodně nikdo neudělá chybu.

Větší elektrárny vyrobí více energie v zimě i v létě, více uspoří a ohřejí více vody. Systémy s baterií navíc zajistí váš dům před výpadky sítě. Větší elektrárnou si můžete sáhnout na větší dotaci. Pokud chcete investovat peníze do vašeho bydlení, do energetických úspor nebo do zajištění na stáří, pořiďte si větší systém s optimálně nastavenou akumulací.

Získání dotace garantujeme

Máme ve vyřizování dotace NZÚ 100% úspěšnost, a proto se nebojíme vám dotaci garantovat. Pokud vám nevyřídíme příspěvek z NZÚ (60 tis. až 155 tis. Kč), zaplatíme vám jej z vlastní kapsy. Nejsou to jenom řeči, tuto podmínku vám dáme i do smlouvy.

Chcete solární panely na vaší střeše snadno a rychle?

Zodpovíme ZDARMA všechny vaše dotazy a doporučíme profi montážní firmu ve vašem kraji

  • Jaký typ a velikost solárního systému je pro vaše potřeby nejvhodnější?
  • Je realizace u vás technicky možná a pokud ano, jakým způsobem?
  • Kolik bude solární systém stát a jakou bude mít návratnost?
  • Jak můžete získat dotaci z programu Nová zelená úsporám?
  • Kdo vám solární panely namontuje a kdy?

Kam dále?

Dotace Nová zelená úsporám na fotovoltaické panely

Stát rozdává lukrativní dotace na fotovoltaiku

Program Nová zelená úsporám nyní přispívá lidem na pořízení střešní fotovoltaické elektrárny, Majitelé rodinných domů mohou získat neuvěřitelných 155.000 Kč ...
Zobrazit více
Jak namontovat na dům solární panely?

Jak umístit na váš dům solární panely?

Pro instalaci fotovoltaických panelů vždy hledejte nejvíce osluněnou část vašeho rodinného domu. Kromě střechy je můžete umístit na fasádu budovy ...
Zobrazit více
Jak zjistit, kolik solárních panelů se vejde na Vaši střechu?

Kolik peněz ušetří fotovoltaická elektrárna?

Jaký výkon solárních panelů se vejde na střechu Vašeho rodinného domu nebo firmy? Kolik FV panely vyrobí energie a kolik ...
Zobrazit více
Pokud se Vám tento obsah líbí, sdílejte ho svým přátelům