Získat nabídku

5 typů lidí, kteří si kupují solární panely

4.3.2019 | Autor: Vladimír Matajs

Plánujete nainstalovat solární panely na váš rodinný dům, nebo si chcete pořídit jeden panel na zahradní domek, který byl doposud bez elektřiny?Bude to pro vás znamenat větší či menší investici finanční i časovou. Bez ohledu na to, zda se chystáte solárními panely vyrábět teplo nebo elektřinu, zda si panely namontujete sami, či si na to někoho sjednáte, pořízením solárních panelů se stáváte tzv. solárním investorem.

Existuje 5 typů solárních investorů. Ale předtím, než si jednotlivé typy představíme, je potřeba si ujasnit, proč je důležité vědět, do jaké skupiny solárních investorů patříte. Každý typ solárního investora má poněkud jinou motivaci a důvod pro pořízení solárních panelů.

Mohlo by vás také zajímat

Pro každý typ solárního investora je jiný také onen vysněný konečný výsledek. Každý typ solárního investora hledá trochu jiný přínos, který mu má investice do solárních panelů přinést.

Pokud si sami uvědomíte, do jaké skupiny solárních investorů patříte, zvýší se pravděpodobnost, že vaše investice do solárních panelů dopadne dobře. Tedy že vám solární panely přinesou radost z každého slunečného dne.

Typ číslo 1 - Žabičkár

Pro žabičkáře je důležité životní prostředí a jeho ochrana. Žabičkář si tedy solární panely kupuje z důvodu snížení uhlíkové stopy a zastavení globálního oteplování. Další velmi důležitou motivací pro tento typ investorů je zvýšení soběstačnosti.

Žabičkáři jsou obvykle pečliví ve třídění odpadů a na zahrádce u nich najdete rozvinuté samopěstitelství zeleniny. Žabičkáři nejsou hloupí a ani to nemusí být žádní fanatici do ochrany životního prostředí. Jen prostě chápou, že životní prostředí máme jenom jedno a  jiné mít nebudeme. Proto je potřeba přijít se svojí troškou do mlýna.

Vedlejším pozitivním efektem je zvýšení soběstačnosti a s tím spojené snížení nezbytných životních nákladů. Žabičkář si pořizuje solární systém tak, aby byl velikostí odpovídající jeho potřebám bez přebytků. Tento typ investora neutrácí peníze zbytečně, ale hledá dobrý poměr cena/výkon.

Žabičkářů je mezi solárními investory menšina, řádově do 10%. Pravdou je, že většina solárních investorů se místo environmentálních motivů řídí převážně motivy finančními.

Sledujte naše sítě

Typ číslo 2 - Účetní

Pro účetního jsou pochopitelně nejdůležitější finance. Finance jsou pro něj důležité při pořízení solárních panelů, ale účetního současně zajímá, kolik investice vysype.Finance zajímají každého investora ve všech jejich typech, ale pro účetního jsou jednoznačně na prvním místě. Parametr návratnosti investice musí být rozhodně pod 10 let, zpravidla však účetní neinvestuje peníze do ničeho, kde by návratnost nebyla alespoň 8 let nebo méně.

Hlídání nákladů je sice chvalitebné, ale u investorů typu účetní to mnohdy zachází do nezdravých extrémů. Účetní totiž mnohdy podléhají lákadlu využít tu nejlevnější nabídku, což často bývá na úkor kvality. Účetní také mnohdy zapomínají, že náklady a výnosy jsou pouze jednou stránkou investice, tou druhou stranou mince je totiž riziko. Náklady, výnosy i riziko je třeba řídit.

Další zvláštní vlastností některých účetních je fakt, že ušetřená koruna pro ně není tak sexy jako koruna vydělaná. Účetní si nekupuje solární systém odpovídající svým energetickým potřebám, ale velikost systému vždy závisí výhradně na vnitřním výnosovém procentu investice.

Pokud investor typu účetní nehledá zrovna tu nejlevnější nabídku od pochybných dodavatelů, ale hledá rozumný poměr cena/výkon od prověřeného zdroje, zpravidla na konci bývá spokojen. Motivace penězi není žádná ostuda, svědčí o tom i fakt, že účetních je mezi solárními investory naprostá většina, přibližně 70%.

Typ číslo 3 - Elektrikář

Pro investora typu elektrikář je nejdůležitější technické provedení, seznam technických parametrů, použité technologie, účinnost panelů a všechny další exaktně měřitelné hodnoty. Solární systém musí být vybaven měřícími a komunikačními zařízeními, samozřejmostí je bezdrátové propojení solárního systému s počítačem a data o výrobě energie přístupná na internetu.

Elektrikáři jako zákazníci často nabízí dodavatelům svoji pomoc při provádění samotné instalace solárního systému. Nabízí, že si tu či onu část komponentů nebo prací dodají sami. Často mají elektrikáři tendenci obcházet vše osvědčené a vrhají se do vymýšlení vlastních technických řešení, která však dávají smysl jen zřídka.

Elektrikáři se pochopitelně musí pohybovat v limitech financí, které na svůj solární systém mají. Avšak finance nejsou pro elektrikáře tak důležité, jako technická stránka věci a provedení díla. Určitá část elektrikářů si z různých zdrojů (ideálně rovnou z Alibaby) shání komponenty a staví si solární systémy svépomocí. Jde většinou o nikdy nekončící příběh a solární systém se stává elektrikářovým dalším z mnoha hobby. Svoje zážitky elektrikáři sdílejí na různých zajímavých fórech.

Většina elektrikářů uvažuje velmi racionálně a tudíž si solární systém s velkým sebezapřením koupí u profesionální firmy. A pak trpí velkými výčitkami a nejistotou, zda dodavatelská firma bude schopna provést montáž tak dobře a kvalitně, jako by si to investor typu montér provedl sám. Dodavatelská firma je pak pod elektrikářovým drobnohledem. I elektrikář ale nakonec bývá spokojen, pokud ho dodavatel svojí erudicí přesvědčí.

Produkty, které by vás mohly zajímat

Typ číslo 4 - Odpadlík

Tento typ investora nenávidí systém, daně, vládu, politiky a ztělesněním všeho zla jsou pro něj dodavatelé energií. Svatým grálem pro odpadlíky je nezávislost na rozvodných sítích. Odpadlík si pořizuje fotovoltaickou elektrárnu výhradně za tím účelem, aby eliminoval všechny svoje dosavadní náklady na energie. Případně, aby z nenáviděných energetických firem navíc vyrazil nějakou korunu za prodej přebytků do sítě.

Solární systém pro odpadlíka musí mít dostatečnou výkonovou rezervu a produkce solárního systému je zpravidla mnohem vyšší, než jaké jsou jeho energetické potřeby. Náklady na pořízení solárního systému nejsou pro odpadlíka téma a motivací pro něj nejsou ani výnosy nebo jiné ekonomické parametry. Tento typ investora zkrátka hledá pouze pocit sladkého zadostiučinění. Odpadlíci bývají zpravidla movitější, podnikaví a jsou oproti ostatním typům solárních investorů v menšině. Je jich cca do 5%.

Co je nového na našem FB?

Typ číslo 5 - Prorok

Život tohoto typu solárních investorů je řízen strachem. Prorok předpovídá brzký totální kolaps stávající společnosti. U jednotlivých proroků se pouze liší důvod, kvůli kterému se současný ekonomický a politický systém sesype. Může to být válka, revoluce, ekonomická krize, epidemie, klimatická změna, black-out, UFO nebo zombie apokalypsa.

Snahou proroků je zabezpečit sebe a svoji rodinu proti výše uvedeným pohromám, a to i pro případ, že by přišlo několik těchto pohrom najednou. Solární systém je pro proroka nezbytným vybavením pro přežití konce světa, podobně jako švýcarský nůž. Nejdůležitější součástí prorokova solárního systému jsou akumulátory. Nejdůležitějším parametrem je jejich kapacita, která je ekvivalentem doby, po kterou si prorok v případě pohromy vydrží svítit a vyvíjet kyslík ve svém podzemním betonovém bunkru.

Finance u investora typu prorok sice hrají roli při pořízení solárního systému, ale proroky vůbec nezajímá návratnost jejich investice. Z výše uvedeného by se mohlo zdát, že investor typu prorok je tak trochu paranoidní magor. Paranoidní možná, ale magor? Možná máte pocit, že válka, revoluce nebo UFO se nás v našich končinách netýkají. Ale větší vichřice, záplavy, následky epidemie nebo dlouhotrvající black-out zase není tak nepředstavitelný scénář. Snadno se pak může stát, že vaše domácnost zůstane několik dní nebo dokonce týdnů bez elektřiny. Smích pak přejde nás všechny, kdo na podobnou situaci nejsme připraveni a vybaveni. Investorů typu prorok je drtivá menšina, méně než 1%.

Můžete být i kombinací několika typů

Tak co? Našli jste se mezi pěti typy solárních investorů? Možná, že jste při čtení tohoto článku přišli na to, že spíše než jeden typ patříte do nějaké kombinace výše uvedených typů. I to je celkem běžné, nejčastější je kombinace účetního s žabičkářem, častá je také kombinace žabičkáře s elektrikářem. Zcela vražedná je kombinace odpadlíka s prorokem navíc šmrncnutá elektrikářem.

Solární panely na vaší střeše snadno a rychle?

Návrh řešení a osobní návštěva technika u vás je ZDARMA. Ozveme se během 2 dní.

Jaký typ a velikost solárního systému je pro vaše potřeby nejvhodnější?
Je realizace u vás technicky možná a pokud ano, jakým způsobem?
Kolik bude solární systém stát a jakou bude mít návratnost?
Jak můžete získat garantovanou dotaci z programu NZÚ?
Kdy začnou solární panely vyrábět elektřinu pro vás?
Pokud se Vám tento obsah líbí, sdílejte ho svým přátelům
Nová zelená úsporám logo

Fotovoltická elektrárna o výkonu 2,7 kWp na klíč
za 113 000 Kč včetně vyřízení dotace

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram