Solární Experti - Energetická revoluce začíná na vaší střešeSolární Experti - Energetická revoluce začíná na vaší střeše
Získat nabídku

Jak připravit dům na instalaci FV elektrárny?

24.1.2020 | Autor: Vladimír Matajs

Pokud je Váš dům právě stavíte, nebo je ve fázi rekonstrukce, určitě nezapomeňte provést přípravu na budoucí instalaci fotovoltaické elektrárny.

Níže v tomto textu si vysvětlíme, jak tuto přípravu provést. Opatření jsou jednoduchá a relativně laciná. V budoucnu vám ušetří řadu komplikací při samotné instalaci FVE.

Doporučujeme každý rodinný dům připravit, pokud můžete, i když třeba nyní o instalaci solárních panelů ani neuvažujete. Cena solárních panelů a baterií klesá, ceny energií naopak rostou a solární panely jsou proto čím dál výhodnější.

Až se za několik let rozhodnete si fotovoltaické panely pořídit, budete chtít, aby jejich montáž byla co nejjednodušší a představovala co nejmenší zásah do vašeho domu. A o to tu právě jde.

Co by vás mohlo také zajímat

Hybridní fotovoltaická elektrárna na rodinný dům o výkonu 3,54 kWp

Hybridní solární elektrárna 3,80 kWp s baterií

Energetická nezávislost rodinných domů je konečně na dosah a navíc za rozumnou cenu. Hybridní fotovoltaická elektrárna s výkonem 3,58 kWp ...
Zobrazit více
Jak funguje OPPIK - firemní dotace na solární elektrárny?

Získejte až 50% dotaci na fotovoltaiku pro firmy

Solární elektrárna je pro firmy skvělým nástrojem dosahování úspor nákladů na energie. Provoz většiny firem a průmyslových podniků kopíruje denní ...
Zobrazit více
Sluneční elektrárna pro vlastní spotřebu o výkonu 4,13 kWp

FVE pro vlastní spotřebu o výkonu 4,13 kWp

Tato sluneční elektrárna vyrábí elektřinu výhradně pro pokrytí vlastní spotřeby v domě. Elektrárna napájí třífázově všechny elektrické rozvody a spotřebiče ...
Zobrazit více

Rada č. 1 - klíčem k úspěchu je střecha

Pokud uvažujete o instalaci fotovoltaických panelů, budete potřebovat místo na střeše vašeho domu, případně na střeše nějaké vedlejší budovy, tzv. příslušenství. Příslušenstvím rodinného domu může být stodola, dílna, garáž nebo přístřešek garážového stání.

Máte určitou výhodu, pokud jste v situaci, kdy můžete tvar střechy domu nebo její orientaci či sklon ovlivnit tak, aby střecha byla pro využití solární energie optimální.

Solární panely je nejlepší mít orientované co nejvíce k jihu (100% výroby elektřiny), ale v optimálním pásmu jste ještě při jihovýchodní nebo jihozápadní orientaci (95% výroby). Pokud to nelze řešit jinak, můžete panely umístit i na východní nebo západní část střechy domu (80% roční výroby elektřiny).

Chcete panely umístit na garáž, na stodolu nebo na dřevník? Pak by tyto samostatné stavby měly být zakreslené v katastru nemovitostí. To je totiž jedna z podmínek, abyste mohli na vaši fotovoltaickou elektrárnu získat dotaci z programu Nová zelená úsporám.

Na střeše rodinného domu si nechte pro fotovoltaické panely dostatek místa. Největším nepřítelem fotovoltaiky jsou vikýře a vysoké komíny, které trčí z prostředka střechy. Vikýře zabírají místo, solárních panelů se pak nedá na střechu namontovat tolik, kolik chcete. Komín má nevýhodu, že na vaše panely vrhá stín, který vás pak okrádá o cenné kilowatthodiny.

Rada č. 2 - čím víc husích krků, tím líp

Často dostáváme dotazy, jaké kabely si máte v domě natáhnout pro budoucí instalaci FVE. My to ale v tuhle chvíli nemůžeme vědět. Počet a typ použitých kabelů se vždy liší podle typu a podle velikosti instalace. Proto dáváme jednoduchou radu: natáhněte si na správná místa husí krky (chráničky), nemůžete udělat chybu.

I když již dnes víte, jaký typ nebo velikost fotovoltaického systému si chcete do budoucna pořídit, stejně bychom vám doporučili natahat chráničky místo kabelů. Technologie jdou dopředu, panely jsou čím dál účinnější, baterie mají čím dál větší kapacitu, typy střídačů se mění. Navíc je vše čím dál levnější. Pokud dnes nataháte kabely a k montáži dojde třeba až za tři roky, může se mezitím stát, že provedená příprava bude k ničemu.

Husí krky - jaké a odkud kam?

Chráničkou (vnitřní průměr ideálně alespoň 50 mm) musí být propojena technická místnost s prostorem pod střechou, nejčastěji půdou. Tudy povedou kabely od fotovoltaických panelů ke střídači. Střídač (měnič) bude v technické místnosti, v kotelně nebo v garáži. V této technické místnosti nebo někde poblíž bude zřejmě umístěn i systém vytápění a ohřevu vody.

K místu umístění střídače natáhněte další husí krk (50 mm vnitřní průměr), tentokrát z hlavního domovního rozvaděče. Hlavní domovní rozvaděč je skříň s jističi uvnitř vašeho domu. Do této hlavní pojistkové skříně je přiveden přívodní kabel z elektroměrového pilířku, který bývá nejčastěji mimo budovu na plotě.

Kvůli instalaci fotovoltaické elektrárny není nutné z elektroměrového pilířku instalovat další kabel do hlavního domovního rozvaděče. Elektřina ze sítě do domu i z domu ze sítě "poteče" po stávajícím kabelu, kterým je váš dům nyní připojen k distribuční síti. Příprava na instalaci FVE se odehrává výhradně uvnitř vašeho domu.

Srdce fotovoltaické elektrárny - tzv. střídač společně s dalšími menšími "krabičkami" se věší na zeď v technické místnosti, kotelně nebo garáži. Pro tuto technologii potřebujete nechat na zdi prostor cca 1,5 m na 1,5 m. Pokud si plánujete pořídit hybridní systém s bateriemi, budete pod střídačem potřebovat přibližně 1 až 2 metry čtvereční prostoru pro baterii.

Příprava rodinného domu na instalaci fotovoltaických panelů
Příprava rodinného domu na instalaci fotovoltaických panelů

Rada č. 3 - nechte si dostatek místa v hlavním domovním rozvaděči

Do hlavního domovního rozvaděče se na přívodní kabel montují měřící moduly regulátoru vlastní spotřeby do ohřevu TUV. Může jít o zařízení WATTrouter, GreenBonO nebo Solar iBoost. U hybridních systémů do hlavního domovního rozvaděče instalujeme měřící čidla, podle kterých střídač pozná, kdy má vybíjet a kdy naopak nabíjet baterie.

Pokud je v hlavním domovním rozvaděči, můžeme do něj umístit i další technologie, například spínací relé pro optimalizaci spotřeby nebo přepěťové ochrany. Tato relé pak není nutné instalovat do zvláštních samostatných rozvaděčů, čímž ušetříme nějaké další místo a instalace vypadá čistěji.

Z výše uvedených důvodů je vhodné nechat v hlavním domovním rozvaděči dostatek rezervního místa, tedy alespoň 25 pozic na DIN liště. Pokud stavíte nebo provádíte rekonstrukci rodinného domu, pak jednoduše při nákupu hlavního rozvaděče pořiďte "o jedno číslo větší model".

Pokud můžete ovlivnit umístění hlavního domovního rozvaděče, pak ideální stav je, když hlavní rozvaděč máte v technické místnosti. Tedy tam, kde se je i následně bojler, a kde bude střídač a případně i baterie.

Rada č. 4 - vyberte dostatečnou velikost a správný typ bojleru

Bojler je v každém domě jednou z možných forem akumulace nespotřebovaných přebytků elektřiny z fotovoltaiky. Do ohřevu teplé vody putuje energie, která by jinak skončila v distribuční síti. Dodávat elektřinu do sítě je pro vás velmi nevýhodné. Za elektřinu dodanou do sítě totiž získáte pouze cca 0,40 Kč/kWh.

Akumulace přebytků elektřiny do ohřevu teplé vody v bojleru je stále tou nejdostupnější a nejlevnější formou uložení energie. V každém případě ve všech typech fotovoltaických elektráren včetně hybridních doporučujeme tuto formu akumulace využít.

Na každou kilowattu výkonu fotovoltaické elektrárny počítejte 80 až 100 litrů objemu vody v bojleru. Pro FVE o výkonu 3 kWp volte bojler o objemu alespoň 250 až 300 litrů.

U bojlerů v kombinaci s fotovoltaikou platí, že čím větší, tím lepší. Je jasné, že vaše domácnost zřejmě nespotřebuje za jediný den celý objem 250litrového bojleru. Vtip je v tom, že při velkém objemu teplé vody ohřáté zdarma solární energií máte naakumulovanou energii i na dny, kdy není zrovna příznivé počasí. Velký bojler oceníte hlavně během letních měsíců.

Pokud se bavíme o bojlerech, to stejné lze vztáhnout i na akumulační nádrže, které jsou součástí topného systému v některých domech. Fotovoltaická elektrárna může ohřívat vodu i ve více zásobnících. Nejprve se nahřeje TUV v bojleru a pak může ukládání přebytků pokračovat do topné akumulační nádrže, pokud je k dispozici.

Pokud bude vaše budoucí fotovoltaická elektrárna třífázová, pořiďte si do bojleru třífázové topné těleso. Bude-li FVE jednofázová, stačí vám jednofázové topné těleso. Zda bude vaše fotovoltaika jednofázová nebo třífázová, to do značné míry závisí na jejím výkonu.

Solární elektrárna s výkonem nad 3,5 kWp už určitě bude řešena třífázově. Nebojte se nás ale dopředu zeptat, nebo si od nás nechte zpracovat návrh řešení. Z něj bude zcela zřejmé, zda je pro vás nejlepší jednofázová nebo třífázová fotovoltaická elektrárna.

Rada č. 5 - správná volba spotřebičů ušetří tisíce

Jestliže pomocí solárních panelů ohříváte vodu skoro zadarmo, pak dává smysl si pořídit pračku nebo myčku na nádobí takovou, která má vstup i na teplou vodu. V opačném případě si studenou vodu musí pračka nebo myčka ohřát elektřinou.

Pokud například obvykle myjete nádobí pozdě večer, kdy už solární panely spí, na provoz myčky budete potřebovat elektřinu ze sítě. Vyplatí se tedy zauvažovat nad tím, kdy je pro vás nejvýhodnější provozovat některé energeticky náročnější činnosti.

Přesunout mytí nádobí na čas kolem poledne, kdy solární panely vyrábí nejvíc elektřiny, se určitě vyplatí. Některé spotřebiče umožňují kouzelnou funkci, která se jmenuje odložený start. Představte si myčku na nádobí, kterou večer naplníte a naprogramujete ji tak, aby nádobí umyla až druhý den od 11 do 13 hodin.

V této době totiž během léta budete mít poměrně velké přebytky elektřiny, které takto můžete efektivně využít. Funkce odloženého startu na myčce nádobí nebo na pračce bude věc, kterou opravdu oceníte.

Pořízení fotovoltaické elektrárny by neměl být důvod, abyste zanevřeli na úsporné spotřebiče. Energie nebudete mít nikdy dost, proto u domácích spotřebičů doporučujeme volit vždy spíše vyšší energetickou třídu. Co se osvětlení týče, LEDková svítidla dnes již prakticky nemají na trhu vážnou konkurenci.

Často kladené dotazy

Měli bychom střechu před instalací solárních panelů opravit?

Jestliže střecha vyžaduje údržbu nebo dokonce rekonstrukci, je potřeba ji provést ještě před instalací solární elektrárny. Fotovoltaické panely mají životnost delší než 30 let a po celou tuto dobu by měly nerušeně ležet na vaší střeše. Demontáž a zpětná montáž pár let po instalaci kvůli rekonstrukci krytiny vyjde poměrně draho.

Můžeme kabely ze střechy do technické místnosti vést komínem?

V případě, že komín nebo komínový průduch není používaný k odvodu spalin, můžete ho směle využít pro svedení kabelů od panelů do technické místnosti nebo do kotelny. Do komínového průduchu nemusíte instalovat žádné chráničky, s tím si poradíme při samotné montáži.

Co můžeme připravit na střeše? Třeba nějaké kotvy?

Na tuto otázku je jednoduchá odpověď. Na střeše prosím nepřipravujte nic. Žádné kotvy. Kotvení se provede s montáží elektrárny, nebo se kotvit nebude vůbec, pokud máte plochou střechu. Jediná výjimka může nastat, chcete-li panely umístit na nějakou dopředu připravenou roznášecí konstrukci na ploché střeše. Pak doporučujeme věc konzultovat se statikem a hlavně s námi.

Můžeme si nějaké práce na elektrárně udělat sami?

Opět jednoduchá odpověď. Nic si sami udělat nemůžete. Montáž fotovoltaické elektrárny zabere v průměru dva pracovní dny. Ve spektru instalačních činností není nic, čím by se dal vaší prací ušetřit nějaký čas nebo náklady montáže. Prostě to nechte všechno na nás, je zbytečné celou instalaci jakkoliv komplikovat.

Musíme se nějak připravovat na žádost o dotaci?

O dotaci z programu Nová zelená úsporám můžete žádat až po kolaudaci vašeho rodinného domu. Montáž FVE si tedy naplánujte tak, aby mezi jejím dokončením a kolaudací domu nevznikla delší prodleva, jinak budete zbytečně čekat na peníze z dotačního programu. Žádná jiná příprava v souvislosti s dotací nebo jejím vyřízením není potřeba.

Chcete solární panely na vaší střeše snadno a rychle?

Zodpovíme ZDARMA všechny vaše dotazy a doporučíme profi montážní firmu ve vašem kraji

  • Jaký typ a velikost solárního systému je pro vaše potřeby nejvhodnější?
  • Je realizace u vás technicky možná a pokud ano, jakým způsobem?
  • Kolik bude solární systém stát a jakou bude mít návratnost?
  • Jak můžete získat dotaci z programu Nová zelená úsporám?
  • Kdo vám solární panely namontuje a kdy?

Kam dále?

Dotace Nová zelená úsporám na fotovoltaické panely

Stát rozdává lukrativní dotace na fotovoltaiku

Program Nová zelená úsporám nyní přispívá lidem na pořízení střešní fotovoltaické elektrárny, Majitelé rodinných domů mohou získat neuvěřitelných 155.000 Kč ...
Zobrazit více
Jak namontovat na dům solární panely?

Jak umístit na váš dům solární panely?

Pro instalaci fotovoltaických panelů vždy hledejte nejvíce osluněnou část vašeho rodinného domu. Kromě střechy je můžete umístit na fasádu budovy ...
Zobrazit více
Jak zjistit, kolik solárních panelů se vejde na Vaši střechu?

Kolik peněz ušetří fotovoltaická elektrárna?

Jaký výkon solárních panelů se vejde na střechu Vašeho rodinného domu nebo firmy? Kolik FV panely vyrobí energie a kolik ...
Zobrazit více
Pokud se Vám tento obsah líbí, sdílejte ho svým přátelům

Fotovoltická elektrárna o výkonu 2,66 kWp na klíč
za 60 000 Kč včetně vyřízení dotace

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram