Jak funguje střešní fotovoltaická elektrárna?

Když mluvíme o fotovoltaické elektrárně (označení FVE), pak máme vždy na mysli solární systém na výrobu elektřiny, který je připojený na distribuční síť. Pokud by solární systém nebyl připojený na síť, jednalo by se o tzv. ostrovní systém.

Součástí fotovoltaické elektrárny nejsou akumulátory, jinak by se jednalo o tzv. hybridní systém. Elektřina se nikde neakumuluje, ale rovnou se spotřebovává, a nebo se přebytky dodávají do sítě. Během noci, kdy solární panely energii nevyrábějí si budova bere potřebnou elektřinu ze sítě.

Produkty, které by Vás mohly zajímat

Produkt - solární panel IBC MonoSol 260CS Black

Fotovoltaický panel IBC MonoSol 260CS Black

Monokrystalický panel IBC MonoSol 260CS Black je určen náročnějším zákazníkům, pro které je hlavní prioritou estetický dojem při maximální spolehlivosti ...
Zobrazit více
Produkt - solární stringový měnič SMA Sunny TriPower 5000TL

Třífázový střídač SMA SunnyTriPower 5000TL

Třífázový střídač SMA SunnyTriPower dodává výkon FVE do všech tří fází elektrického rozvodu domu. Rovnoměrně rozděluje dodávaný výkon a tím ...
Zobrazit více
Produkt - fotovoltaická elektrárna o výkonu 2,6 kWp na klíč

Solární elektrárna o výkonu 2,2 kWp na klíč

Fotovoltaická elektrárna o výkonu 2,2 kWp je určena pro střechy rodinných domů. Vyrobená elektřina se spotřebovává přímo v domě, díky ...
Zobrazit více

Na čem vydělává vlastník fotovoltaické elektrárny?

Solární elektrárny mají výnosnost na 1 kWp při optimální orientaci cca 980 kWh. Majitelé nově postavených solárních elektráren již nemají nárok na žádnou podporu v podobě dotovaných výkupních cen nebo tzv. zelených bonusů. To platí od 1.1.2014. Provozovatel FVE může prodávat elektřinu do sítě za tržní cenu silové elektřiny. Ta je ale velmi nízká, tržní cena silové elektřiny se pohybuje v rozmezí 0,50 až 0,70 Kč/kWh.

Mnohem výhodnější je si vyrobenou elektřinu spotřebovat a do sítě ji pokud možno nedodávat. Proč? Protože cena elektřiny nakupované ze sítě je v rozmezí 3,50 až 5,50 Kč/kWh, tato cena závisí na tom, jakou máte distribuční společnost (ČEZ, E.ON, PRE), jaký máte sjednaný odběrový tarif (D01, D02, D25) a zda jste fyzická osoba nebo firma.

Je tedy pro Vás výhodnější vyrobit a spotřebovat si svoji vlastní elektřinu a nemuset ji díky tomu nakoupit ze sítě za cca 4,50 Kč/kWh, než nespotřebovanou elektřinu dodat do sítě za 0,70 Kč/kWh.

Už Vás nebaví, kolik platíte za energie?

 

Režim vlastní spotřeby s prodejem přebytků

Všechny solární elektrárny na střechách budov – rodinných domů nebo firem, fungují v režimu vlastní spotřeby. Fotovoltaické panely jsou ukotveny na střeše a pospojovány kabely, které jsou svedeny dovnitř budovy. Kabely jsou dále zapojeny do zařízení, které se nazývá střídač nebo také měnič. Střídač je zároveň připojen na vnitřní rozvod budovy, zpravidla do nějakého rozvaděče na samostatný jistič.

Úkolem střídače je přeměňovat stejnosměrný proud ze solárních panelů na střídavý proud nízkého napětí (230V), na kterém pracuje vnitřní rozvod každé budovy a známe ho z klasických zásuvek. Prostřednictvím solárního měniče je možné dodávat vyrobenou elektřinu z panelů do rozvodů v domě, odkud dále putuje ke spotřebičům. Co se nespotřebuje, odteče přes domovní elektroměr mimo budovu do distribuční sítě.

Schéma zapojení fotovoltaické elektrárny (FVE)

Schéma zapojení fotovoltaické elektrárny (FVE)

 

Administrativa spojená s připojením a provozováním FVE

Od 1.1.2016 není na provozování solární elektrárny potřebná licence od Energetického regulačního úřadu. Licence dříve obnášela zřízení IČO a provozovatel FVE se fakticky stával podnikatelem, což přinášelo řadu nevýhod a otravného papírování.

To už nyní potřeba není. Stále je však nutné zajistit si u místní distribuční společnosti připojení do sítě. Oblastně spadáte pod jednoho z distributorů: ČEZ, E.ON a nebo Pražská energetika. Distribuční společnost posoudí, zda se Vámi požadovaný výkon elektrárny dá v daném místě připojit do sítě. Zjednodušeně řečeno distributor posoudí, zda u Vás není síť přetížena a stanoví podmínky připojení.

Tyto podmínky připojení jsou ve většině případů standardní, stanoví požadavky na měření elektřiny, rozvaděč, jištění atp. O připojení distribuční společnost rozhodne do 30 dní od podání žádosti, a to formou stanoviska. Vydání stanoviska je zdarma. Stanovisko je závazné pouze ze strany distributora a má omezenou platnost, minimálně však půl roku.

Žadatel má po dobu platnosti stanoviska zarezervovaný požadovaný příkon v síti. V této lhůtě by měla proběhnout i samotná instalace FVE. Platnost stanoviska lze prodloužit, nebo lze nechat stanovisko o připojení k síti bez sankcí propadnout.

  • YouTube Solární Experti

Optimalizace vlastní spotřeby elektřiny

Pokud vlastníte fotovoltaickou elektrárnu, je výhodné optimalizovat vlastní spotřebu. K tomuto účelu slouží monitorovací a řídící jednotka se spouštěcími prvky (relé, tiristory), například WATTrouter. Tento „optimalizátor“ sleduje výkon FVE a je naprogramován tak, aby při nárůstu výkonu spouštěl různá elektrická zařízení v domě tak, aby byla veškerá vyrobená elektřina spotřebována. Pro tento účel jsou nejvhodnější spotřebiče pro akumulační ohřev vody, tedy bojlery nebo akumulační nádrže na topnou vodu.

Schéma zapojení fotovoltaické elektrárny s WATTrouterem

Schéma zapojení fotovoltaické elektrárny s WATTrouterem

 

Často kladené dotazy

Jaká je životnost fotovoltaického systému?
Předpokládaná životnost solárních elektráren je 25 let a více. Na výkon panelů poskytují výrobci záruky 25 let, po této době by výkon fotovoltaických panelů neměl být nižší než 80% nominálního výkonu. U kvalitních značkových komponentů však lze očekávat pokles výkonu pozvolnější a dobu životnosti delší.
Jak správně dimenzovat výkon fotovoltaického systému?
Fotovoltaický systém by měl být dimenzován tak, aby se maximum energie zužitkovalo v místě výroby. Je velmi výhodné šetřit náklady na elektřinu a naopak velmi nevýhodné přebytky vyrobené energie dodávat do sítě. Fotovoltaická elektrárna by měla být dimenzována tak, aby dodávala co nejméně přebytků do sítě.
Jaká je optimální orientace solárních panelů?
Fotovoltaické panely vyrobí nejvíc energie v celoročním úhrnu, pokud jsou orientovány přesně k jihu. Orientace na jihozápad nebo na jihovýchod znamená cca 5% ztrátu výroby, což je ztráta poměrně snesitelná. Za optimální orientaci panelů lze považovat cokoliv od jihovýchodu po jihozápad. Orientace přesně k východu nebo k západu znamená ztrátu cca 20%.
Jaký je optimální sklon solárních panelů?
Optimální sklon pro maximalizaci celoroční výroby je v naší zeměpisné šířce cca 35°. U elektráren, jejichž energie je využívána celoročně může být výhodný sklon panelů 45° z důvodu maximalizace zimních výnosů. Pokud je sklon panelů 25° nebo naopak 45°, pak ztráty na produkci energie činí cca 5%.
Jakou výnosnost a návratnost má investice do FVE?
FVE o výkonu 1 kWp bude mít rozlohu panelů od 6,5 do 16 m2 podle zvolené technologie panelů. Za rok připadá na každý 1 kWp výkonu elektrárny výroba ve výši cca 980 kWh. Optimálně nadimenzovaná elektrárna pak bude mít návratnost investice v rozmezí 8 až 10 let. Plánované dotace z programu Nová zelená úsporám pak návratnost ještě dále zkrátí.

 

Chcete solární panely na vaší střeše snadno a rychle?

Zodpovíme ZDARMA všechny vaše dotazy a doporučíme profi montážní firmu ve vašem kraji

  • Jaký typ a velikost solárního systému je pro vaše potřeby nejvhodnější?
  • Je realizace u vás technicky možná a pokud ano, jakým způsobem?
  • Kolik bude solární systém stát a jakou bude mít návratnost?
  • Jak můžete získat dotaci z programu Nová zelená úsporám?
  • Kdo vám solární panely namontuje a kdy?

 

Kam dále?

Dotace Nová zelená úsporám na fotovoltaické panely

Stát rozdává lukrativní dotace na fotovoltaiku

Program Nová zelená úsporám nyní přispívá lidem na pořízení střešní fotovoltaické elektrárny, Majitelé rodinných domů mohou získat neuvěřitelných 155.000 Kč ...
Zobrazit více
Jak namontovat na dům solární panely?

Jak umístit na váš dům solární panely?

Pro umístění solárních panelů vždy hledejte nejvíce osluněnou část Vašeho domu. Kromě střechy to může být i fasáda nebo balkón ...
Zobrazit více
Jak zjistit, kolik solárních panelů se vejde na Vaši střechu?

Kolik peněz ušetří fotovoltaická elektrárna?

Jaký výkon solárních panelů se vejde na střechu Vašeho rodinného domu nebo firmy? Kolik FV panely vyrobí energie a kolik ...
Zobrazit více

 

Pokud se Vám tento obsah líbí, sdílejte ho svým přátelům