Získat nabídku

Jak funguje ohřev vody fotovoltaikou?

6.1.2016 | Autor: Vladimír Matajs

Fotovoltaický ohřev vody je technicky poměrně jednoduché zařízení, které není připojené do sítě. Na střeše Vašeho domu máte umístěné fotovoltaické panely, které vyrábí elektřinu. Elektřina z panelů je dvěma kabely přiváděna přes regulátor přímo k topnému tělesu ve Vašem bojleru (zásobníku teplé vody).

Regulátor zajišťuje optimální využití energie ze solárních panelů pomocí tzv. MPPT a může mít i další řídící funkce, které pomáhají snižovat spotřebu elektřiny ze sítě. Všechny možnosti a způsoby přímého ohřevu vody pomocí fotovoltaických panelů si ukážeme dále.

Mohlo by vás také zajímat

Hlavní výhody fotovoltaického ohřevu vody

Na ohřev vody pomocí fotovoltaických panelů nepotřebujete žádné povolení. Vyrobená energie se nedodává do sítě, ale proudí jen z panelů do zásobníku teplé vody, kde se přeměňuje na teplo. Elektřina je vedena pomocí dvou tenkých kabelů v chráničce a instalace fotovoltaického ohřevu vody proto znamená naprosto minimální zásah do budovy. Kabely je snazší schovat do stávajících prostupů a stoupaček.

To ocení hlavně zákazníci, kteří již mají dům postavený nebo zrekonstruovaný a o pořízení solárních panelů se rozhodují až nyní. Jednoduchost instalace je hlavní výhodou oproti klasickému ohřevu vody pomocí termálních solárních panelů, kde je nutné pro potrubí s izolací dělat rozměrné prostupy.

Nikdy se nepřehřívá a vyrábí, i když je zataženo

Fotovoltaické panely mají oproti termálním panelům ještě další velkou výhodu - nemohou se nikdy přehřát. Klasické fototermální panely je nutné neustále "chladit" okruhem nemrznoucí směsi, která se při přehřátí panelů vyvaří. Teplota na kolektorech může dosáhnout i přes 200 °C a takto vysoká teplota způsobí znehodnocení nemrznoucí směsi. Tu je pak nutno do okruhu doplnit nebo ji zcela vyměnit.

Naproti tomu fotovoltaický ohřev vody, když se nahřeje voda v bojleru na požadovanou teplotu, tak se sám jednoduše vypne pomocí termostatu. Panely přestanou dodávat elektřinu a nemá se zde co přehřívat. Zcela odpadá obava mnohých zákazníků z toho, co se stane se solárním systémem v létě, pokud odjedou na dovolenou.

Fotovoltaické panely na rozdíl od termálních panelů nepotřebují přímé sluneční paprsky. Když je zataženo, tak fotovoltaika sice pracuje méně, ale nějakou energii vždy vyrobí. Pokud bude zatažený den, nebo pokud prší, tak termální kolektory nevyrábí nic. Fotovoltaický ohřev je také méně nároční na údržbu, protože neobsahuje žádnou nemrznoucí směs, která se musí minimálně každých 5 let kompletně měnit.

Získejte na fotovoltaický ohřev vody dotaci 35 000 Kč

Pořízení solárního ohřevu vody je dotováno z programu Nová zelená úsporám částkou do výše 35 000 Kč. Je podporován ohřev jak klasickými termálními kolektory, tak i fotovoltaikou. Žádost o dotaci je možné podat i před realizací, díky čemuž máte jistotu, že peníze získáte.

Výhody fotovoltaických panelůVýhody termických panelů
snadná a rychlá montážvyšší účinnost
nemohou se nikdy přehřátvyžadují menší plochu na střeše
vyrábí, i když je zataženo
nemusí se měnit nemrznoucí směs
nepotřebují oběhová čerpadla
Výhody fotovoltaických a termických solárních panelů

Regulátor Solar Kerberos (výkon 2 kWp)

Regulátor s funkcí MPPT s názvem Solar Kerberos je český výrobek, který umožňuje kombinovat elektřinu ze solárních panelů a elektřinu ze sítě. Díky schopnosti kombinovat síť a panely je možné s tímto regulátorem použít stávající zásobník TUV (bojler) bez ohledu na jeho typ.

Regulátor automaticky upřednostňuje elektřinu z fotovoltaických panelů před elektřinou ze sítě. Solar Kerberos hlídá čas a teplotu vody v bojleru. Pokud je teplota vody v určitou hodinu příliš nízká, přepne ohřev na rozvodnou síť. Tato funkce zabezpečuje, abyste teplou vodu měli k dispozici i během dní, kdy není příznivé počasí a solární panely vyrábí málo energie.

Schéma zapojení fotovoltaického ohřevu vody Solar Kerberos
Schéma zapojení fotovoltaického ohřevu vody Solar Kerberos

Sledujte naše sítě

Ohřev vody s regulátorem Marko (výkon 2 kWp)

Regulátor Marko je rovněž český výrobek a také obsahuje funkci MPPT. Tento regulátor je jednodušší a nedokáže kombinovat solární panely a síť. Výkon solárních panelů musí být v bojleru připojen na samostatnou topnou jednotku a svojí vlastní topnou spirálu musí mít síť. Bojler tedy musí být tzv. bivalentní, musí umožňovat vstup dvou (nebo více) samostatných zdrojů.

Topná jednotka připojená na solární panely musí být ve spodní části bojleru. Síťové topné těleso by mělo být uprostřed bojleru, přičemž bojler by musí být umístěn svisle tak, aby v něm docházelo k tzv. stratifikaci (vrstvení). Síťové topné těleso je schopné ohřát bojler od prostředka nahoru, spodek nádrže zůstává vždy připravený pro solární ohřev. V ideálním případě je solární topné těleso schopné ohřát celou náddrž a síťová topná jednotka již vůbec nespíná. Toto se děje v rozmezí od jara do podzimu.

Schéma zapojení fotovoltaického ohřevu vody s MPPT regulátorem Marko
Schéma zapojení fotovoltaického ohřevu vody s MPPT regulátorem Marko

Fotovoltaické vytápění a ohřev větších objemů vody

Oba výše zmíněné systémy umožňují připojit ohřev vody do výkonu 2 kWp. Takový výkon odpovídá ohřevu přibližně 160 až 200 litrů vody. Pokud má zákazník požadavek na ohřev větších objemů vody nebo pokud mají fotovoltaické panely fungovat i na přitápění, musí se takový systém řešit speciálními regulátory na míru. Další možností, jak ohřívat vodu pomocí fotovoltaických panelů je pomocí klasické solární elektrárny připojené na síť s Wattrouterem.

Solární panely na vaší střeše snadno a rychle?

Návrh řešení a osobní návštěva technika u vás je ZDARMA. Ozveme se během 2 dní.

Jaký typ a velikost solárního systému je pro vaše potřeby nejvhodnější?
Je realizace u vás technicky možná a pokud ano, jakým způsobem?
Kolik bude solární systém stát a jakou bude mít návratnost?
Jak můžete získat garantovanou dotaci z programu NZÚ?
Kdy začnou solární panely vyrábět elektřinu pro vás?

Produkty, které by vás mohly zajímat

Pokud se Vám tento obsah líbí, sdílejte ho svým přátelům
Nová zelená úsporám logo

Fotovoltická elektrárna o výkonu 2,7 kWp na klíč
za 113 000 Kč včetně vyřízení dotace

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram