Získat nabídku

Geniální solární "žárovka" z PET lahve

12.4.2015 | Autor: Vladimír Matajs

Využití solární energie může mít mnoho podob, některé jsou sice trochu netradiční, ale neméně sexy. Na Filipínách potřebovali obyvatelé předměstského slumu světlo do svých prostých příbytků a vyřešili to chytře a hlavně levně. Naplnili obyčejnou PET lahev vodou a bělidlem a uchytili ji skrz střešní krytinu z vlnitého plechu.

Produkty, které by vás mohly zajímat

Jak funguje solární žárovka z PET lahve?

Použité PET lahve jako žárovky

Světlo se průchodem vodou naplněnou lahví láme a lahev díky tomu funguje jako běžná žárovka. Jedna lahev během celého dne bohatě osvětlí jednu místnost a to zcela zdarma, bez potřeby připojení na elektřinu a bez jakýchkoliv emisí. Navíc náklady na pořízení takového řešení jsou v řádu desítek korun.

Návod na výrobu solární "žárovky" za pětikorunu: lahev by měla být zcela naplněná tekutinou, tedy až po okraj víčka. Přibližně 10% objemu láhve by mělo tvořit bělidlo, v českých podmínkách například Savo. To má zabránit tvoření biologických procesů a množení řas uvnitř lahve.

Návod na výrobu "solární žárovky" za pětikorunu
Návod na výrobu "solární žárovky" za pětikorunu

Sledujte naše sítě

Mohlo by vás také zajímat

Pokud se Vám tento obsah líbí, sdílejte ho svým přátelům
Nová zelená úsporám logo

Fotovoltická elektrárna o výkonu 2,7 kWp na klíč
za 113 000 Kč včetně vyřízení dotace

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram