Získat nabídku

Geniální solární žárovka z PET lahve

20.3.2023 | Autor: Vladimír Matajs

Solární energie se dá využívat různě, někdy i netradičně a zajímavě. Na Filipínách lidé v předměstských slumech potřebovali světlo ve svých domovech. Našli jednoduché a levné řešení. Do běžné PET lahve dali vodu s trochou bělidla a tu pak upevnili ve střeše z vlnitého plechu.

Mohlo by vás také zajímat

Jak funguje solární žárovka z PET lahve?

Návod na solární "žárovku" za pět korun: Naplňte dvoulitrovou lahev vodou až po víčko. V množství asi 10 ml přidejte běžné domácí bělidlo, třeba Savo. To zabraňuje růstu řas a dalším nechtěným biologickým procesům v lahvi.

Lidé dál PET lahev vylepšili o 10W solární panel, malou baterii a LED světla, která svítí i po setmění. Tento nápad se solárním panelem je open-source, takže si ho podle návodu může každý postavit doma. S lithiovou baterií lahev svítí 12 až 16 hodin denně. Baterie umožňuje dobíjet mobil nebo tablet přes USB port. Rozšíření o solární panel a LEDky si můžete postavit podle různých návodů na Youtube.

Jaký je princip fungování světelné PETky? Světlo se průchodem vodou naplněnou lahví láme a lahev díky tomu funguje jako běžná žárovka. Jedna lahev dokáže po celý den osvětlit jednu místnost zcela zdarma, bez elektřiny a bez emisí. Navíc stojí jen pár korun.

Návod na výrobu "solární žárovky" za pětikorunu
Návod na výrobu "solární žárovky" za pětikorunu

Světlo dělá životy jasnější

Pro lidi z chudších částí světa je světlo klíčové, protože zlepšuje jejich životy. Děti se mohou díky němu večer kvalitněji vzdělávat, připravovat se do školy nebo číst knihy. Dospělí pak mohou provádět domácí práce i po setmění. Světlo jim umožňuje být produktivní i po západu slunce. Prodlužuje dobu, kdy si lidé mohou přivydělávat prací nebo trávit volný čas kvalitněji.

I v České republice máme místa bez přístupu k rozvodné síti. Mohou to být budovy daleko od civilizace, kam by dovést elektřinu bylo extrémně drahé. Pokud máte potřebu elektrifikovat budovu bez možnosti připojení k distribuční síti, doporučujeme řešit to tzv. ostrovním fotovoltaickým systémem.

Sledujte naše sítě

Solární panely na vaší střeše snadno a rychle?

Návrh řešení a osobní návštěva technika u vás je ZDARMA. Ozveme se během 2 dní.

Jaký typ a velikost solárního systému je pro vaše potřeby nejvhodnější?
Je realizace u vás technicky možná a pokud ano, jakým způsobem?
Kolik bude solární systém stát a jakou bude mít návratnost?
Jak můžete získat garantovanou dotaci z programu NZÚ?
Kdy začnou solární panely vyrábět elektřinu pro vás?

Produkty, které by vás mohly zajímat

Pokud se Vám tento obsah líbí, sdílejte ho svým přátelům
Nová zelená úsporám logo

Ohřev vody fotovoltaikou o výkonu 2,25 kWp
pro důchodce za 1 Kč včetně vyřízení dotace

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram