Solární Experti - Energetická revoluce začíná na vaší střešeSolární Experti - Energetická revoluce začíná na vaší střeše
Získat nabídku

9 faktů o dotacích na FVE pro rodinné domy

1.9.2018 | Autor: Vladimír Matajs

Program Nová zelená úsporám je etrémně výhodný pro zájemce o instalaci fotovoltaických panelů z řad majitelů rodinných domů. Nyní můžete získat 60 000 až 155 000 na pořízení fotovoltaické elektrárny, a to buďto s akumulací do ohřevu vody nebo s akumulací do baterií.

Zákazníci se nás nejčastěji ptají, zda jejich dům splňuje pravidla programu, jak velký nebo malý musí dům být, kolik v něm může být bytových jednotek, jaké potřebují podklady nebo posudky, aby dotaci získali. Na tyto a mnoho dalších dotazů najdete v tomto článku odpověď.

FAKT 1: Můžete získat dotaci až 155 000 Kč

Program Nová zelená úsporám je rozdělen do několika částí, část C 3 se týká příspěvků na pořízení solárních systémů. Dotace na fotovoltaiku a jejich maximální výše je rozdělena takto:

Část NZÚDotace
C 3.3 Přímý ohřev vody FV panely v ostrovním režimu40 000 Kč
C 3.4 Fotovoltaická elektrárna s ohřevem vody o výkonu > 2,0 kWp60 000 Kč
C 3.5 Fotovoltaická elektrárna s baterií o výkonu > 2,0 kWp75 000 Kč
C 3.6 Fotovoltaická elektrárna s baterií o výkonu > 3,5 kWp105 000 Kč
C 3.7 Fotovoltaická elektrárna s baterií o výkonu > 4,6 kWp155 000 Kč
Části dotačního programu Nová zelená úsporám

Pro fotovoltaické systémy s předepsanou akumulací elektřiny do ohřevu vody je stanoven minimální objem akumulačního zásobníku (bojleru nebo akumulační nádrže) ve výši 80 l/kWp. Pro bateriové systémy byl stanoven minimální limit kapacity lithiových akumulátorů na 1,25 kWh/kWp. Kapacita akumulace je tedy vždy vztažená k výkonu elektrárny.

FAKT 2: Dotace je určená všem majitelům RD

Příspěvek z programu Nová zelená úsporám může získat úplně kdokoliv na střechu svého rodinného domu. Žadatelem může být fyzická i právnická osoba. Budova musí splňovat definici rodinného domu. Tedy že v něm je nadpoloviční podlahová plocha využívána k trvalému bydlení a že má maximálně tři samostatné bytové jednotky.

Dům by měl mít nejvýše dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží a podkroví. Budova by v katastru měla mít uvedené využití jako rodinný dům nebo budova určená k trvalému bydlení, je však možné vyjednat různé výjimky.

Není uvedeno, že někdo musí mít v domě trvalé bydliště, z pohledu dotací je to jedno. Pokud však chcete instalovat fotovoltaickou elektrárnu na váš dům, pak by tento dům měl být celoročně využíván, abyste byli schopni si využít vyrobenou energii. Jinak elektřina skončí v distribuční síti a investice pak nedává moc smysl.

Jak bylo řečeno výše, majitelem a žadatelem o dotaci mohou být jak fyzické osoby, tak firmy. Pokud jeden majitel má více rodinných domů, pak může žádat na každý svůj dům zvlášť. Pokud na daný dům již byla čerpána dotace z jiného programu nebo z jiné části NZÚ, nevadí, příspěvek na fotovoltaickou elektrárnu to nijak neomezuje.

Avšak pozor, máte-li FVE zahrnutou jako součást jiného dotovaného řešení, například pomocí solárních panelů splníte podmínky NZÚ v části B (výstavba domu v pasivním standardu), pak již znovu na tuto FV elektrárnu žádat nelze.

Mohlo by vás také zajímat

FAKT 3: Dotaci vyřídíme za vás, je to součástí ceny

Součístí ceny díla je veškerá administrativa týkající se připojení elektrárny k síti a vyřízení dotace. Všechny formuláře, žádosti a posudky připravíme a vy je pouze podepisujete.

Součástí žádosti o dotaci je energetický posudek, který pomocí výpočtů potvrzuje, že navržená varianta splňuje podmínky pro přiznání příspěvku. Samozřejmě i tento posudek je součástí ceny a zabezpečíme ho pro vás my.

Ve vyřizování dotací jsme tak dobří, že vám poskytneme smluvní garanci, že dotaci získáte. Pokud vám dotaci nevyřídíme, pak vám ji zaplatíme z naší vlastní kapsy. Takovou záruku kromě nás nenabízí nikdo další na trhu.

FAKT 4: Nemusíte splnit žádné technické podmínky

Podmínky dotace na fotovoltaické elektrárny nezávisí zateplení domu nebo jeho energetické třídě. Příspěvek můžete získat na novostavbu domu stejně jako na stávající starší rodinný dům.

Jediné podmínky přiznání dotace se vztahují k samotnému fotovoltaickému systému. Elektrárna by měla vyrobit maximálně tolik energie, než kolik je v domě stávající spotřeba elektřiny. Měli byste být schopni si spotřebovat minimálně 70% vyrobené elektřiny. Použít je možné pouze nové a certifikované komponenty.

Sluneční elektrárna může být umístěna na rodinném domě nebo na jeho příslušenství - garáži, stodole, přístřešku nad parkovacími místy nebo na zahradním altánu. Podmínkou však je, že daná budova je zapsána v katastru nemovitostí jako stavba.

FAKT 5: Dotace není určená pro ostrovní systémy

Jednou z podmínek dotačního programu je, že fotovoltaický systém musí být připojený na distribuční síť. Z toho plyne, že příspěvek nelze čerpat na budovy, kde není zavedná elektrická energie.

Jedinou výjimkou je přímý fotovoltaický ohřev TUV v části NZÚ C 3.3, který z definice musí být zapojen v ostrovním režimu. Pokud tedy vlastníte rodinný dům, který není připojen na distribuční síť, pak můžete žádat o dotaci na přímý ohřev vody pomocí FV panelů.

Fakt, že ostrovní systémy nesplňují podmínky dotace určitě neznamená, že by se takové systémy nesměly budovat. Komponenty pro systémy nepřipojené na síť výrazně zlevnily a nikdy nebyly výhodnější. Jen vám na ně nikdo nic nepřispěje.

Sledujte naše sítě

FAKT 6: Dotace není určená pro rekreační objekty

Pokud váš dům je v katastru nemovitostí veden jako rekreační objekt, pak o dotaci žádat nelze. To se týká různých chat, chalup, zahradních domků a pod. Jedinou možností je budovou rekolaudovat na jiný způsob využití - rodinný dům nebo budova určená k trvalému bydlení.

Stejně tak se dotační program Nová zelená úsporám netýká hotelů, ubytovacích zařízení, kempů, dětských táborů a podobných rekreačních nebo jiných ubytovacích zařízení.

FAKT 7: Fond proplácí dotaci zpětně na váš účet

O dotaci je možné požádat dopředu, před samotnou instalací, nebo zpětně až po ní. V každém případě se dotace proplácí na váš účet, peníze fond pošle do 3 měsíců po dokončení elektrárny.

Instalaci tedy musíte zaplatit včetně dotace a na její proplacení počkat. Celou elektrárnu nebo jen částku do výše dotace můžete profinancovat na úvěr nebo na splátky. Rádi vám doporučíme možnost získání úvěru až na 7 let za 4,9% p.a. (od 5,82% RPSN).

Co je nového na našem FB?

FAKT 8: Použít můžete pouze nové komponenty

Pokud chcete splnit podmínky dotace, pak vaši elektrárnu smí namontovat pouze certifikovaná firma s příslušnou kvalifikací. Použít je možné opět pouze schválené komponenty, které splňují příslušné technické požadavky. Například minimální účinnost fotovoltaických panelů by měla být vyšší než 15%.

Není možné instalovat komponenty použité ani není možné, aby si majitel domu dodal některé práce sám. Za kvalitu veškerých provedených prací a použitých komponentů ručíme my jakožto generální dodavatel.

Pokud jste zrovna ve fázi výstavby nebo rekonstrukce rodinného domu, pak je skvělé, když můžete dům na instalaci sluneční elektrárny připravit. Příprava spočívá v natažení vhodných chrániček, doporučujeme si prostudovat náš návod na přípravu domu na instalaci FVE.

FAKT 9: V dotacích je možné vyjednat různé výjimky

Podmínky dotačního programu Nová zelená úsporám byly nastaveny na průměrný rodinný dům. Ale občas se stane, že některý rodinný dům z těchto měřítek vybočuje. Pro různé výjimečné případy je možné se státním fondem vyjdenat ústupky.

Pokud má dům více pater než 2 nebo má větší rozlohu nebytových prostor, může být šance vyjednat výjimku. Úředníci fondu posuzují jednotlivé případy dle dané situace. Je třeba to zkusit a uvidět.

Solární panely na vaší střeše snadno a rychle?

Návrh řešení a osobní návštěva technika u vás je ZDARMA. Ozveme se během 2 dní.

Jaký typ a velikost solárního systému je pro vaše potřeby nejvhodnější?
Je realizace u vás technicky možná a pokud ano, jakým způsobem?
Kolik bude solární systém stát a jakou bude mít návratnost?
Jak můžete získat garantovanou dotaci z programu NZÚ?
Kdy začnou solární panely vyrábět elektřinu pro vás?

Produkty, které by vás mohly zajímat

Pokud se Vám tento obsah líbí, sdílejte ho svým přátelům
Nová zelená úsporám logo

Fotovoltická elektrárna o výkonu 2,7 kWp na klíč
za 62 000 Kč včetně vyřízení dotace

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram