Konečně i na bytové domy bylo myšleno v dotačním programu Nová zelená úsporám, který v říjnu 2021 prošel kompletní změnou. Program NZÚ administruje Státní fond životního prostředí.
Nová zelená úsporám podporuje instalace fotovoltaických elektráren již od roku 2015, avšak dosud byla dotace pro bytové domy hodně osekaná a především omezená pouze na území Hlavního města Prahy. Situace se po poslední revizi označované jako NZÚ 2030 radikálně změnila ve prospěch všech bytových domů v celé České republice.
V tomto článku se podrobně podíváme na NZÚ část C, ze které je možné získat příspěvek na instalaci fotovoltaické elektrárny na střechu bytového domu. Probereme též možnosti kombinací pořízení FVE s dalšími opatřeními z části D. Podrobné kompletní podmínky programu získáte na webu Nová zelená úsporám v části pro bytové domy.
Na bytové domy můžete instalovat fotovoltaické elektrárny s akumulací přebytků do baterií či zcela bez jakékoliv formy akumulace. Vyrobenou elektřinu je možné využít ve společných prostorách bytového domu, pro ohřev teplé vody, pro dobíjení elektromobilů, ale také pro snížení běžné spotřeby v jednotlivých bytových jednotkách.
Fotovoltaická elektrárna může být umístěna na bytovém domě nebo na jiné stavbě, která tvoří k bytovému domu příslušenství. Jedná se o garáže, stodoly či jiné technické budovy. Instalace fotovoltaických panelů může být provedena i na pozemku na zvláštní konstrukci tak, aby panely neomezovaly růst vegetace a její údržbu.
Celková výše podpory na jednu žádost (včetně bonusů) smí činit maximálně 50 % celkových realizačních výdajů. Naopak minimální výše dotace je stanovena na 50 000 Kč, minimální výše realizačních výdajů je tedy 100 000 Kč.
Výpočet výše dotace pro bytové domy vyjadřuje tabulka:
Sledovaný parametr | Dotace |
---|---|
Výkon fotovoltaických panelů | 15 000 Kč / kWp |
Kapacita baterií na bázi lithia | 10 000 Kč / kWh |
Počet připojených jednotek v bytovém domě | 5 000 Kč / byt |
Projektová dokumentace a odborný posudek | 15 000 Kč |
Celková výše dotace na fotovoltaickou elektrárnu pro jeden bytový dům není shora omezena, řídí se výpočtem podpory uvedeným v tabulce výše. Maximální výkon elektrárny umístěné na bytovém domě je 100 kWp. Omezení 100 kWp platí pro podání jedné žádosti o dotaci.
Na každou bytovou jednotku v domě by měl připadat výkon alespoň 0,5 kWp (500 Wp) výkonu fotovoltaické elektrárny. Dotaci na bytovou jednotku lze čerpat pouze na takový počet bytů, které splňují tento minimální výkon.
Minimální podporovaná kapacita baterií v kWh musí být alespoň 0,5násobek výkonu fotovoltaických panelů v kWp. Maximální podporovaná kapacita baterií v činí 1,5 násobek instalovaného výkonu FV panelů. Pokud má instalovaná elektrárna výkon 10 kWp, pak minimální kapacita baterií musí být alespoň 5 kwh a maximální podporovaná kapacita je 15 kWh.
Z dotačního programu Nová zelená úsporám můžete získat 5 000 Kč na každou připojenou bytovou jednotku, která bude přímo využívat energii z FVE. O tento typ podpory můžete žádat pouze tehdy, pokud kvůli instalaci FVE v rámci bytového domu sjednocujete odběrná místa do jednoho společného.
Podpora 5 000 Kč na bytovou jednotku je určena na pokrytí zvýšených nákladů se sjednocením odběrných míst, na pořízení podružných elektroměrů pro provádění rozúčtování atp.
Slučování odběrných míst má smysl pouze u domů, které mají jednoho majitele. U bytových domů, které spravují družstva či společenství vlastníků (SVJ), se sjednocování odběrných míst neprovádí, protože by to bylo extrémně náročné, a to hlavně z důvodu nutnosti získat dohodu všech vlastníků.
Bytové domy spravované SVJ či družstvy budou moci od 1.1.2023 využívat status tzv. energetického společenství. Vyrobená elektřina z FVE a spotřebovaná elektřina v jednotlivých bytech se u těchto energetických společenství bude započítávat podobným způsobem, jako dnes fungují např. virtuální baterie.
Díky tomu není třeba jednotlivá samostatná odběrná místa (elektroměry) v bytových domech slučovat do jednoho společného. Ušetří se tím spousta času a peněz.
Jednotková výše podpory je navýšena o 10 % v tzv. strukturálně postižených krajích, kterým je Karlovarský, Moravskoslezský a ústecký kraj. Toto zvýhodnění se nevztahuje na další bonusy například za kombinaci více opatření.
Pokud budete na vašem bytovém domě realizovat více opatření najednou a o dotaci na tato opatření požádáte v jedné společné žádosti, pak můžete na každou kombinaci prováděných opatření získat kombinační bonus 20 000 Kč.
Pro získání kombinačního dotačního bonusu ve výši 20 000 Kč musí být žádost za všechna kombinovaná opatření podána státnímu fondu najednou.
S instalací fotovoltaických elektráren zákazníci nejčastěji kombinují instalaci inteligentních dobíjecích stanic pro elektrická auta. Na každý dobíjecí bod je vypsána dotace ve výši 45 000 Kč, maximální počet podporovaných wallboxů je roven počtu bytů v domě. Dobíječka i parkovací místo musí být na pozemku ve vlastnictví žadatele.
Dotaci lze čerpat pouze na nové fotovoltaické elektrárny postavené z nových komponentů. Podporu nelze získat na rozšíření stávajících FV elektráren o další fotovoltaické panely či na rozšíření stávajících elektráren o akumulaci do baterií.
Baterie, pokud chcete získat příslušnou dotaci, smí být pouze na bázi lithia, tedy technologie Li-Ion nebo LiFePO₄. Dotaci nelze čerpat na olověné akumulátory (trakční, gelové i AGM), Ni-MH a Ni-Fe. Směrodatná jmenovitá kapacita baterií se stanovuje pro konstantní dobu vybíjení baterie po dobu 10 hodin (C/10 nebo 0,1C).
Minimální účinnost použitých fotovoltaických panelů je 18 % u monokrystalických či polykrystalických článků nebo 12 % u panelů na bázi amorfních článků. Síťové střídače mají limit pro minimální Euro účinnost 95 %, u hybridních střídačů musí být Euro účinnost minimálně 92 %.
Střídače a případně též regulátory nabíjení musí disponovat technologií pro sledování bodu maximálního výkonu (MPPT - maximum power point tracking) s účinností přizpůsobení minimálně 98 %.
Instalaci fotovoltaické elektrárny na bytový dům je stavební úpravou stávájící dokončené stavby, které nevyžaduje projednání v územním řízení. Instalace FVE na bytový dům nevyžaduje stavební povolení ani ohlášení stavby, pokud (podle § 103 odst. 1 písm. d) stavebního zákona) se stavebními úpravami:
Nesmí se také jednat o kulturní památku a musí být splněna podmínka, že stavební úprava nevyžaduje posouzení vlivů na životní prostředí. Posouzení vlivu na životní prostředí instalace fotovoltaické elektrárny na bytový dům samozřejmě nevyžaduje.
V drtivé většině případů jsou podmínky § 103 odst. 1 písm. d) stavebního zákona splněny. Podrobnější informace o administrativních postupech uvádíme v článku o povolování instalací fotovoltaických elektráren na budovách.
Pro každou fotovoltaickou elektrárnu je třeba vyjednat připojení k distribuční síti, které je jednou z podmínek pro přiznání dotace Nová zelená úsporám. Na základě předpokládaného výkonu elektrárny technici distribuční společnosti posoudí situaci v daném místě a předepíší připojovací podmínky pro budoucí elektrárnu.
Licence na výrobu elektřiny je obdobou živnostenského listu u živnostenského podnikání, pokud licencovaný subjekt nemá IČO, Energetický regulační úřad mu jej přidělí. Družstva a SVJ již IČO mají, prakticky se tedy pro ně nic nemění.
U fotovoltaických elektráren do 10 kWp platí výjimka z povinnosti žádat na jejich provozování o licenci Energetického regulačního úřadu. Licence je povolením k podnikání v energetickém odvětví, u bytových domů se držitelem licence obvykle stává sdružení vlastníků jednotek nebo družstvo.
Případně příjmy z licencované činnosti plynoucí z prodeje přebytků elektřiny do distribuční sítě SVJ či družstvo při každoročním vyúčtování přenese na svoje členy podobně, jako tomu činí například u příjmů z pronájmu nebytových prostor.
Výhodou je, že drtivou většinou finančního přínosu fotovoltaické elektrárny na bytovém domě jsou úspory na spotřebách společných prostor a v jednotlivých bytových jednotkách. A úspory nejdou nijak zdanit.
Pro naše klienty zajišťujeme veškerý administrativní servis spojený s vyřízením dotace, s připojením k distribuční síti a s případným získáním licence od Energetického regulačního úřadu.
Návrh řešení a osobní návštěva technika u vás je ZDARMA. Ozveme se během 2 dní.