Solární Experti - Energetická revoluce začíná na vaší střešeSolární Experti - Energetická revoluce začíná na vaší střeše
Získat nabídku

Co lidem nejvíc vadí na solárních panelech?

8.8.2019 | Autor: Vladimír Matajs

Fotovoltaické elektrárny se potýkají s pošramocenou pověstí. Může za to nedávná zkušenost s obřími instalacemi panelů na polích. Za špatné zákony a zkorumpované politiky ale solární panely nemohou. Byla by velká škoda, pokud bychom na využití solární energie zanevřeli. Zvláště nyní, kdy přichází doba solárních střech a panely si na svou střechu může dát opravdu každý.

Mohlo by vás také zajímat

Hybridní fotovoltaická elektrárna na rodinný dům o výkonu 3,54 kWp

Hybridní solární elektrárna 3,80 kWp s baterií

Energetická nezávislost rodinných domů je konečně na dosah a navíc za rozumnou cenu. Hybridní fotovoltaická elektrárna s výkonem 3,58 kWp ...
Zobrazit více
Jak funguje OPPIK - firemní dotace na solární elektrárny?

Získejte až 50% dotaci na fotovoltaiku pro firmy

Solární elektrárna je pro firmy skvělým nástrojem dosahování úspor nákladů na energie. Provoz většiny firem a průmyslových podniků kopíruje denní ...
Zobrazit více
Sluneční elektrárna pro vlastní spotřebu o výkonu 4,13 kWp

FVE pro vlastní spotřebu o výkonu 4,13 kWp

Tato sluneční elektrárna vyrábí elektřinu výhradně pro pokrytí vlastní spotřeby v domě. Elektrárna napájí třífázově všechny elektrické rozvody a spotřebiče ...
Zobrazit více

Fotovoltaické elektrárny jsou špatné, protože jsou na ně dotace!

Mnoha lidem vadí dotace obecně. Všechno, co je dotované, je špatné. Dotace škodí volnému trhu a způsobují neefektivní vynakládání prostředků. S tím lze jedině souhlasit.

Energetika ale není ani zdaleka volný trh. Máme zde velké tepelné elektrárny dotované státem skrytě a nepřímo. Například uhelné elektrárny vypouští do ovzduší škodliviny a skleníkové plyny, ale už nemusí platit za škody, které tyto exhalace způsobují.

Kdyby měli majitelé uhelných elektráren platit plnou cenu za všechny jimi způsobené škody na ekologii a na zdraví obyvatel, elektřina z uhlí by byla extrémně drahá. O moc lépe na tom není ani elektřina z jaderných elektráren. Za případné škody způsobené havárií těchto zařízení převzal garanci stát.

ČEZ díky tomu ušetří za pojistné, které by si musel platit a náklady na něj by se promítaly do vyšší ceny vyprodukované elektřiny. A nemusí se starat ani o dlouhodobé uložení vyhořelého paliva, protože to zaplatí zase stát.

Od podzimu roku 2015 jsou v ČR dotovány instalace fotovoltaických elektráren na rodinných domech. Nejde o nějaké zvýhodňování solárních panelů na úkor jiných zdrojů. Přímou dotací se stát snaží srovnat podmínky pro ekologické zdroje, které soupeří s neekologickými zdroji, které jsou dotovány nepřímo.

Dotace na fotovoltaické elektárny jdou z kapes nás všech!

Dotační program Nová zelená úsporám, který financuje instalace solárních panelů na střechy rodinných domů získává prostředky z prodeje emisních povolenek na mezinárodní burze v Lipsku. Česká republika má emisních povolenek nadbytek, protože v minulých 25 letech jsme byli schopni velmi efektivně snížit množství vypouštěných emisí z průmyslu, tepláren a elektráren.

Za komunismu si s vypouštěnými emisemi nikdo hlavu nelámal, ale po revoluci se situace obrátila a ekologie se začala důsledně řešit. Naše republika má velkou výhodu v tom, že za základ pro výpočet úspor emisí byl v Kjótském protokolu považován stav roku 1990.

Dalo by se zjednodušeně říci, že jsme měli se snižováním emisí snadnou práci. Protože jsme v ČR do roku 1990 emise vůbec neřešili, následnými investicemi po revoluci jsme byli schopni velmi efektivně dosáhnout jejich razantního snížení. Docílili jsme tak ještě lepších výsledků, než kolik nám bylo předepsáno.

V jiné situaci však byly rozvinuté země, které do ekologie investovaly dlouho před rokem 1990. Další investice do snižování emisí pro ně byly o hodně dražší a výrazně méně efektivní. Ne vždy se jim plánované snížení emisí podařilo.

Dotace do OZE jsou financovány z emisních povolenek

Náš stát se nyní chová velmi racionálně, když peníze získané z prodeje "nevypuštěných emisí" využívá na další investice do ekologie a obnovitelných zdrojů. Program Nová zelená úsporám z prodeje emisních povolenek financuje zateplování budov, výstavbu novostaveb v pasivním standardu, výměnu neekologických zdrojů vytápění a instalace solárních panelů na ohřev vody a solárních panelů na výrobu elektřiny.

Stát mohl všechny peníze z emisních povolenek po miliardách rozdat ČEZu, teplárníkům, uhlobaronům, miliardářům a průmyslníkům. Místo toho je nyní dává obyčejným lidem, aby si na svůj dům pořídili solární panely! Domníváte se, že by se nějaký miliardář rozmýšlel a zdráhal od státu přijmout miliradovou dotaci? Tak proč se vy zdráháte, když vám stát nabízí 60 tisíc na instalaci fotovoltaické elektárny? Prostě berte, dokud stát dává!

Jak je to s životností solárních panelů?

Fotovoltaické panely jsou v záruce 25 let! Během 25 let provozu nesmí jejich výkon klesnout pod 80% nominálního výkonu. Někteří výrobci tuto záruku v poslední době prodlužují až na 30 let. Jaká je tedy teoretická životnost panelů, které mají po 25 letech minimálně 80% výkon? Dožijí se 35 let? Nebo na střeše vydrží 40 let? Na jaký jiný výrobek dnes dostanete záruku 25 let?

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely? Kdo zaplatí recyklaci?

Fotovoltaické panely jsou standardní elektroodpad na úrovni plazmové televize, počítače nebo mobilního telefonu. Stejně, jako na jakékoliv jiné elektrozařízení i za solární panely platí jejich výrobci a dodavatelé recyklační poplatky.

V Německu počítají s tím, že recyklace fotovoltaických panelů bude sama o sobě zisková. Výrobci panelů platí příspěvky do dobrovolného recyklačního spolku PV Cycle, který působí i u nás.

Kolik stojí recyklace fotovoltaických panelů?

V České republice byl od roku 2014 navíc zaveden pro všechny typy fotovoltaických panelů recyklační poplatek, jehož výše činí 8,50 Kč/kg. Mimochodem, recyklační poplatek se platí i zpětně za všechny panely instalované na polích.

Pokud běžný 260 Wp panel váží okolo 19 kilogramů, pak recyklační poplatek za každý takový panel činí cca 160 Kč. Tento poplatek inkasují recyklační společnosti jako ASEKOL Solar, RETELA, REsolar.

Tak tedy: až vám fotovoltaické panely za 40 let doslouží, sundáte je ze střechy a odvezete do nejbližšího sběrného dvora, kde je složíte zdarma. Náklady na zpětný odběr a recyklaci vašich panelů byly předplaceny jejich dodavatelem.

Chcete solární panely na vaší střeše snadno a rychle?

Zodpovíme ZDARMA všechny vaše dotazy a doporučíme profi montážní firmu ve vašem kraji

  • Jaký typ a velikost solárního systému je pro vaše potřeby nejvhodnější?
  • Je realizace u vás technicky možná a pokud ano, jakým způsobem?
  • Kolik bude solární systém stát a jakou bude mít návratnost?
  • Jak můžete získat dotaci z programu Nová zelená úsporám?
  • Kdo vám solární panely namontuje a kdy?

Kam dále?

Dotace Nová zelená úsporám na fotovoltaické panely

Stát rozdává lukrativní dotace na fotovoltaiku

Program Nová zelená úsporám nyní přispívá lidem na pořízení střešní fotovoltaické elektrárny, Majitelé rodinných domů mohou získat neuvěřitelných 155.000 Kč ...
Zobrazit více
Jak namontovat na dům solární panely?

Jak umístit na váš dům solární panely?

Pro instalaci fotovoltaických panelů vždy hledejte nejvíce osluněnou část vašeho rodinného domu. Kromě střechy je můžete umístit na fasádu budovy ...
Zobrazit více
Jak zjistit, kolik solárních panelů se vejde na Vaši střechu?

Kolik peněz ušetří fotovoltaická elektrárna?

Jaký výkon solárních panelů se vejde na střechu Vašeho rodinného domu nebo firmy? Kolik FV panely vyrobí energie a kolik ...
Zobrazit více
Pokud se Vám tento obsah líbí, sdílejte ho svým přátelům

Fotovoltická elektrárna o výkonu 2,66 kWp na klíč
za 60 000 Kč včetně vyřízení dotace

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram