11 důvodů, proč si nekupovat solární panely

Nákup solárních panelů rozhodně není pro každého. Jejich pořízení má svá jistá rizika. Mít na střeše solární panely bez pochyby znamená být terčem závisti známých i sousedů. Nikdo neví, zda se solární panely vůbec zaplatí a pokud ano, pak vás určitě zrujnuje jejich odstranění a likvidace. Pojďme si proto shrnout těch 11 nejpádnějších důvodů, proč si v žádném případě nekupovat solární panely.

Mohlo by vás také zajímat

Dotace Nová zelená úsporám na fotovoltaické panely

Stát rozdává lukrativní dotace na fotovoltaiku

Program Nová zelená úsporám nyní přispívá lidem na pořízení střešní fotovoltaické elektrárny, Majitelé rodinných domů mohou získat neuvěřitelných 155.000 Kč ...
Zobrazit více
Produkt - fotovoltaická elektrárna o výkonu 2,6 kWp na klíč

Solární elektrárna o výkonu 2,66 kWp na klíč

Fotovoltaická elektrárna o výkonu 2,6 kWp je určena pro střechy rodinných domů. Vyrobená elektřina se spotřebovává přímo v domě, díky ...
Zobrazit více
Hybridní fotovoltaická elektrárna na rodinný dům o výkonu 3,54 kWp

Hybridní solární elektrárna 3,58 kWp s baterií

Energetická nezávislost rodinných domů je konečně na dosah a navíc za rozumnou cenu. Hybridní fotovoltaická elektrárna s výkonem 3,58 kWp ...
Zobrazit více

1. Solární panely jsou drahé

Solární panely bývaly v minulosti opravdu drahé, nyní však už to určitě neplatí. Od uvedení prvních sériově vyráběných solárních panelů na trh v roce 1979 jejich cena stále klesá a účinnost roste. Solární panely patří do stejné kategorie, jako procesory do počítačů. I ve fotovoltaice pracujeme s křemíkovými polovodiči, ale výroba křemíkových solárních článků je oproti výrobě procesorů značně jednodušší.

S tím, jak půjde nezadržitelně dál technologický pokrok, solární panely budou buďto účinnější nebo levnější, eventuelně obojí. Ostatně, jakou má účinnost a kolik stojí špičkový solární panel se můžete podívat zde.

2. Solární panely se nikdy nezaplatí

Pokud si solární panely pořizujete, abyste pokryli vaší spotřebu elektrické energie, pak se návratnost investice do solárních panelů pohybuje do 10 let. A to bez jakýchkoliv dotací. Dotace mohou návratnost investice dále snížit.

3. Solární panely jsou prostě hnusné

Někomu se solární panely líbí a nemá problém si je dát na svoji střechu. Naopak jinému mohou připadat nevzhledné a na dům by si něco takového nikdy nepořídil. Také ne na každou střechu se solární panely hodí. Například na historické nebo památkově chráněné budovy jednoduše nepatří. Pak se nabízí možnost montáže solárního systému například na přilehlý pozemek.

Solárních panelů je mnoho typů a každý typ trochu jinak vypadá. Dnešní nabídka solárních panelů nabízí nespočet možností, materiálových a barevných variací, aby si i ten nejnáročnější klient mohl vybrat to pravé. Podívejte se třeba na článek Módní trendy solárních panelů v roce 2015.

4. Solární panely si kupují jenom ekoteroristi

Solární panely nejsou žádnou raritou a jsou dnes zbožím zcela dostupným pro každého. Na své střechy si fotovoltaické elektrárny nebo systémy na ohřev vody kupují rodiny s dětmi, zámožní podnikatelé nebo i důchodci. Solární panely nejsou výsadní záležitostí žádné skupiny obyvatel. Více o lidech, kteří si kupují solární panely se dočtete v článku 5 typů lidí, kteří si kupují solární panely.

5. Solární panely jsou po dosloužení toxický odpad

Pouze u několika málo typů tenkovrstevných solárních panelů jsou jejich součástí toxické látky, například sloučeniny těžkého kovu kadmia. Většina solárních panelů jsou zařízení zcela bez toxických látek a svým složením se neliší od běžného domácího elektroodpadu typu LCD televize.

6. Likvidace solárních panelů bude stát statisíce

Je velmi rozšířeným mýtem, že likvidace solárních panelů bude drahá. Opak je pravdou. U většiny solárních panelů už má majitel jejich likvidaci předplacenou v mezinárodním recyklačním systému PV Cycle. V České republice byla navíc legislativně nařízena povinnost přispívat do českých recyklačních fondů. To znamená, že recyklace některých solárních panelů již byla s předstihem zaplacena, a to dokonce několikrát.

Likvidace většiny solárních elektráren bude zisková záležitost. Každá FVE je připevněna na kovových konstrukcích, které jsou zpravidla z pozinkované oceli a hliníku. Fotovoltaické panely a střídače jsou propojeny měděnými kabely. Každý majitel elektrárny tedy bude na konci její životnosti profitovat z prodeje druhotných surovin.

7. Solární panely zatěžují síť a díky nim hrozí blackout

Solární panely jsou decentralizovaným zdrojem a jimi vyrobená energie je často spotřebována přímo v daném místě. Díky tomu naopak ulevují rozvodné soustavě. Čím vyšší je vlastní spotřeba, o to méně energie je pak potřeba přepravovat přenosovým a distribučním vedením od velkých centralizovaných zdrojů k odběratelům.

8. Solární panely nejsou ekologické, zálohují se uhlím

Zálohu v přenosové soustavě potřebuje především největší zdroj, který je v daném okamžiku do sítě připojený. V případě výpadku největšího zdroje by mohla rozvodná síť zkolabovat, pokud by za něj neexistovala náhrada. V České republice proto téměř stále potřebujeme zálohu 1000 MW v uhlí za bloky jaderné elektrárny Temelín. Nejsou to tedy ani zdaleka solární panely, co musíme zálohovat elektřinou vyrobenou spalováním uhlí.

9. Solární panely nefungují v noci

Ale baterie fungují v noci naprosto skvěle! Stále častěji jsou fotovoltaické elektrárny doplňovány o akumulaci energie tak, aby energii vyrobenou během dne bylo možné spotřebovávat i během noci. Fotovoltaické elektrárny s akumulací energie nazýváme hybridní elektrárny (hybridní fotovoltaické systémy). Kromě možnosti rozprostřít vlastní spotřebu do celého dne mají akumulátory i záložní funkci. V případě výpadku sítě váš dům funguje normálně dál, zatímco vaši sousedi si musí svítit svíčkami.

10. Sousedi mi budou moje solární panely závidět

Pokud nebudou sousedi závidět Vám, pak přijde den, kdy si vaši sousedi pořídí svoje vlastní solární panely a Vy pak budete závidět jim. Může se také stát, že vaši sousedé vyčerpají svými fotovoltaikami kapacitu distribuční sítě a Vám už distributor připojení do sítě nepovolí. Není proto na co čekat!

11. Prostě mám rád ČEZ

Někdo je možná rád, že může co nejvíc peněz za elektřinu platit distribuční společnosti. Třeba pokud vlastní její akcie. Je však otázkou, jestli se to vyplatí.

Chcete solární panely na vaší střeše snadno a rychle?

Zodpovíme ZDARMA všechny vaše dotazy a doporučíme profi montážní firmu ve vašem kraji

  • Jaký typ a velikost solárního systému je pro vaše potřeby nejvhodnější?
  • Je realizace u vás technicky možná a pokud ano, jakým způsobem?
  • Kolik bude solární systém stát a jakou bude mít návratnost?
  • Jak můžete získat dotaci z programu Nová zelená úsporám?
  • Kdo vám solární panely namontuje a kdy?

Kam dále?

Dotace Nová zelená úsporám na fotovoltaické panely

Stát rozdává lukrativní dotace na fotovoltaiku

Program Nová zelená úsporám nyní přispívá lidem na pořízení střešní fotovoltaické elektrárny, Majitelé rodinných domů mohou získat neuvěřitelných 155.000 Kč ...
Zobrazit více
Fotovoltaické elektrárny na splátky pro rodinné domy

Solární elektrárna na splátky? Geniální investice...

Hledáte skvělou investici? Máte dům a na něm střechu s dostatkem prostoru pro umístění solárních panelů? Přemýšleli jste o pořízení ...
Zobrazit více
Jak zjistit, kolik solárních panelů se vejde na Vaši střechu?

Kolik peněz ušetří fotovoltaická elektrárna?

Jaký výkon solárních panelů se vejde na střechu Vašeho rodinného domu nebo firmy? Kolik FV panely vyrobí energie a kolik ...
Zobrazit více
Pokud se Vám tento obsah líbí, sdílejte ho svým přátelům